banner2

MTV ek vergi iptal oldu mu? Ek vergi iptal mi olacak?

"Ek vergi iptal oldu" iddiaları bir süredir dolaşıyor ve vatandaşlar son durumu öğrenmek istiyorlar. Bu nedenle "MTV ek vergi iptal mi oldu?" sorusu sıkça gündeme geliyor.

Ekonomi 21.09.2023, 13:02 21.09.2023, 13:03
Abone ol
MTV ek vergi iptal oldu mu? Ek vergi iptal mi olacak?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin uygulamaya konmasıyla birlikte vatandaşlar ödemelerini yaparken son günlerde sıkça "Ek vergi iptal oldu mu?" sorusunu gündeme getiriyorlar. Bu konuda bilgi edinmek isteyenler ise araştırmalarına devam ediyorlar. Peki MTV ek vergi iptal oldu mu? Ek vergi iptal mi olacak?

MTV EK VERGİ İPTAL OLDU MU?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iptal olma durumu söz konusu değil. Anayasa Mahkemesi, henüz esas inceleme için bir tarih belirlemediği için bu konuyla ilgili bir iptal veya iptal isteminin reddi kararı verilmiş değil.

EK VERGİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Taşıtların satışı ve devri için, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekmektedir. Ek MTV'nin ödenmemesi durumunda araç muayeneleri gerçekleştirilmeyeceği gibi, trafikten çekme, hurdaya çıkarma, yurt dışına çıkarma gibi tescil kapatma işlemleri de yapılamayacaktır. Ayrıca, ödenmeyen vergi, kamu borcu haline gelecek ve vergi daireleri tarafından bu borcun tahsili için faiz ve icra işlemleri uygulanabilecektir, hatta haciz işlemi dahi gerçekleşebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!