banner2

Motorine zam mı geldi, kaç lira? 2,05 liralık indirim sonrası büyük zam geliyor: 20 liranın üstüne çıkacak

İstanbul, Ankara, İzmir motorin fiyatı ne kadar? Motorin litre kaç TL? Otomobil sürücüleri akaryakıt fiyatlarını araştırıyor. Brent petrol fiyatlarının ana etken olduğu akaryakıt fiyatları günlük olarak değişebiliyor. İşte güncel motorin fiyatları...

Ekonomi 25.03.2023, 10:11 25.03.2023, 10:49
Abone ol
Motorine zam mı geldi, kaç lira? 2,05 liralık indirim sonrası büyük zam geliyor: 20 liranın üstüne çıkacak

Otomobil sahiplerinin ana gündemi günlük olarak değişen akaryakıt fiyatları. Brent petrol ve döviz kuruna bağlı olarak değişim gösteren akaryakıt fiyatları günlük olarak araştırılıyor. Peki İstanbul, Ankara, İzmir motorin fiyatı ne kadar? Motorin litre kaç TL?  

21 MART GÜNCEL MOTORİN FİYATLARI

Motorin fiyatları anlık olarak değişim gösterirken işte güncel motorin fiyatları; 

  • İstanbul'da motorin, 20.51 TL'ye satılıyor. 
  • Ankara'da motorin, 20.85 TL'ye satılıyor. 
  • İzmir'de motorin, 20.92 TL'ye satılıyor. 

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Petrol Piyasası Kanunu ile 1 Ocak 2005'te serbest fiyatlandırma sistemine geçildi. Yakıtın rafineriye geldiği fiyat (petrol ithal eden bir ülke konumunda olduğumuz için) Akdeniz – İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz tarafından o günlük döviz kuruna bağlı olarak belirlenir.

Rafineriden çıkan yakıt, akaryakıt markası tarafından alınır. Marka bu kapsamda hem kendi marjını hem de lojistik maliyetini ekleyerek yeni fiyat oluşturur. Bölgeden bölgeye akaryakıt fiyatlarının değişmesi bu aşamadaki lojistik farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!