banner2

Motorine zam geldi! Araç sürücüleri son akaryakıt zammı sonrası kontak kapatacak mı?

Motorin ve benzin fiyatlarındaki yüksek dalgalanma devam ediyor. Akaryakıt fiyatları brent petrolün 111 dolara çıkması sonrası zamlandı. İşte güncel durum...

Ekonomi 16.04.2022, 01:13 16.04.2022, 01:26
Abone ol
Motorine zam geldi! Araç sürücüleri son akaryakıt zammı sonrası kontak kapatacak mı?

Araç sahipleri akaryakıta gelen son zamlarla kontak kapatabilir. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 79 kuruş zam geldi.

MOTORİNİN YENİ LİTRE FİYATI

Zam sonrası motorinin litre fiyatı İstanbul'da 20,23 liradan 22,02 liraya, Ankara'da ve İzmir'de 20,31 liradan 22,1 liraya çıktı.

MART AYINDAN ENÇOK ZAM MOTORİN VE BENZİNE GELDİ

Enflasyon rakamlarına göre, mart ayının zam şampiyonu motorin ile benzin oldu. Bu zam şampiyonlukları en büyük masraf kalemi akaryakıt olan ulaştırma grubunu da "Ana Harcama Grupları"nda fiyat artışında birinci sıraya yerleştirmişti.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMA ŞEKLİ

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!