banner2

Moody's'ten küresel enflasyon açıklaması: 2022'de yüksek kalacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel enflasyonla ilgili son beklentileri açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, enflasyon 2022'de yüksek kalmasının, 2023'ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesinin bekleniyor.

Ekonomi 26.04.2022, 00:07
Abone ol
Moody's'ten küresel enflasyon açıklaması: 2022'de yüksek kalacak

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, artan gıda ve yakıt fiyatları ile Rusya-Ukrayna savaşıyla şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinin etkisiyle enflasyonist baskıların daha belirgin olacağı ve beklenenden daha uzun süreceği belirtildi.

Gelişmiş ekonomilerde artan işgücü maliyetlerinin ve yükselen enflasyon beklentilerinin riskleri artırdığına işaret edilen açıklamada, kalıcı olarak yükselen enflasyonun, özellikle ekonomik büyümenin yavaşladığı ve faiz oranlarının yükseldiği bir dönemde ülkeler için olumsuz kredi etkilerine sahip olacağı aktarıldı.

"KÜRESEL ENFLASYON 2022'DE YÜKSEK KALACAK"

Açıklamada "Küresel enflasyonun 2022'de yüksek kalmasını, 2023'ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesini bekliyoruz, enflasyon riskleri yukarı yönlü." değerlendirmesinde bulunuldu.

Enflasyonun daha "inatçı" olması durumunda ülkelerin uzun süre daha yüksek fonlama maliyetlerine maruz kalacağına dikkat çekilen açıklamada, daha uzun süren yüksek enflasyonun sosyal ve politik riski daha da artıracağı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!