banner2

Mobil bankacılık kullananlar dikkat! Bunu sakın yapmayın! Tek seferde 500 bin lira dolandırdılar

İzmir'de mobil bankacılık kullanan bir kadının hesabına uzaktan erişen dolandırıcılar tek kalemde 500 bin lira dolandırdı. Konuya ilişkin konuşan mağdur kadın, "psikolojim bozuldu" yorumunda bulundu.

Ekonomi 24.01.2023, 11:22
Abone ol
Mobil bankacılık kullananlar dikkat! Bunu sakın yapmayın! Tek seferde 500 bin lira dolandırdılar

Mobil bankacılık kullanan kişilerin yaşadığı mağduriyet ve dolandırıcılık vakalarına bir yenisi daha eklendi. Uzaktan bir kadının hesabına ulaşan dolandırıcılar tek kalemde hesaptan 500 bin TL çekti. Bunun neticesinde dolandırılan işçi emeklisi Hanife Kandak'ın psikolojisi bozuldu.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Osman Gazi Mahallesi'nde oturan işçi emeklisi ve 1 çocuk annesi Hanife Kandak, 2 Ocak günü evinde yalnızken, telefonunu masanın üzerinde bırakıp, kendisine kahve yapmak için mutfağa gitti. Döndüğünde cep telefonunun ekranında banka uygulamasının açık olduğunu görünce şaşıran Kandak, telefonu eline alıp, kapatmak isteğinde cihazı kilitlendi. Hemen bankayı arayan Kandak, sonrasında banka hesabından 500 bin TL'nin çekildiğini gördü. Olaydan sonra Kandak'ın avukatı Hasan Kumral, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne giden Kandak, ifade verdi. Hanife Kandak'ın telefonu da incelendi. Kandak'ın parasının önce bir bankaya, 2 dakika sonra da bir başka bankaya havale edilip, çekildiğini tespit edildi.

MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİNİ İSTİYOR

Mağduriyetinin giderilmesini isteyen Hanife Kandak, o gün yaşananları şöyle anlattı:

"Kahve yapıp, geri odaya geri döndüğümde masanın üstündeki telefonumda banka uygulamasının açık olduğunu, telefon parlaklığının ise kısık olduğunu gördüm. Uygulamayı kapatmaya çalıştığımda herhangi bir işlem yapamadım. Bir başka telefondan bankayı arayıp, durumu ilettim. Banka ile 29 dakika 51 saniye görüştüm. Başka bir telefonla aradığım için kimlik doğrulaması belli bir süre aldı. Sürekli telefonuma anormal bir şey olduğunu ve kur korumalı mevduat hesabımın kontrol edilmesi gerektiğini söyledim. Son olarak yapılan kontrolde, hesabımdaki meblağdan 500 bin TL'nin bir başka bankaya araç satışı kapsamında transfer edildiğini öğrendim. Günlük limit 500 bin olduğu için bu kadarı çekilebilmiş. Sonrasında savcılığa başvurduk. Mağdur oldum. Bankanın güvenlik açığından dolayı böyle bir mağduriyet yaşadım. Ruhsal durumum, aile yapım bozuldu. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum" dedi.

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Kandak'ın avukatı Hasan Kumral da "Olaydan haberdar olunca savcılığına suç durusunda bulunduk. Böylelikle hukuki süreci başlattık. Sonrasında siber suçlara giderek bilişim suçu hakkında ifade verip, telefonu teslim ettik. Cep telefonunun incelenmesi sürüyor. Bu olay, herkesin başına gelebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Telefona uzaktan erişilerek bu olay gerçekleşmiş. Önerim şudur; tanımadığınız cevapsız aramalara dönmeyin. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmayın. Telefon ekranınızda herhangi bir görsel belirirse, kesinlikle müdahale etmeden cep telefonunuzu kapatın. Benzer bir şey olursa müşteri hizmetlerini arayarak, hesaplarınıza bloke koydurun" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!