Milyonları ilgilendiren ek zammı içeren kanun teklifi TBMM'den geçti!

Memur ve emekliye ek zammı içeren kanun teklifinin 9 maddesi kabul edildi. BES'teki devlet katkısı yüzde 30'a yükseltilirken katılımcıların kısmen ödeme alması sağlanacak.

Ekonomi 13.01.2022, 01:22 13.01.2022, 01:50
Abone ol
Milyonları ilgilendiren ek zammı içeren kanun teklifi TBMM'den geçti!

TBMM Genel Kurulu'nda Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin 1'inci bölümü kabul edildi.

MERKEZ BANKASINA DÜZENLEME 

Kabul edilen maddelere göre Merkez Bankası'na göre yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir ve haciz konulamayacak. 

DEVLET KATKISI YÜZDE 30 OLUYOR 

BES'te yüzde 25 olan devlet katkısı yüzde 30 oluyor. Bu kapsamda işveren tarafından ödenenler dışında TC vatandaşı katılımcılarında BES hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 30'u devlet tarafından ödenecek. 

45 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER DE KATILABİLECEK

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda yapılan değişiklikle 45 yaş üstü katılımcılar da otomatik olarak katılım sistemine dahil olabilecek. 

BES'te ödenen katkı paylarına yapılan düzenleme, sistemde yer alan katılımcılara da uygulanacak. 

GÖRÜŞMELER YARIN DEVAM EDECEK

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, kanun teklifinin birinci bölümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi.

Erdoğmuş, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!