Yandex Metrica

Sitede Ara

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Kredi kartı ödemeleri için flaş karar

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Kredi kartı ödemeleri için flaş karar

Konya'da meydana gelen olayda Tüketici Hakem Heyeti, Hüseyin Özdemir’in, araç muayene istasyonunda otomobilinin vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için alınan 128,18 TL farkın kendisine geri ödenmesi amacıyla yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Heyet, ücret iadesinin kabulüne karar verdi.

Ekonomi

10.07.2024, 13:03

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren olay Konya'da meydana gelirken kredi kartı ile ödeme yapanlar için flaş bir karar alındı.

Otomotiv yedek parçası satışı yapan 34 yaşındaki Hüseyin Özdemir, 28 Aralık 2023 yılında otomobilini vize işlemleri için Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonuna götürdü. Hüseyin Özdemir isimli vatandaş 1130,44 TL olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla ödediği için 128,18 TL daha fark vermek zorunda kaldı.

Durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Hüseyin Özdemir, alınan 128,18 TL farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na aykırı olduğunu öğrenince iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu değişikliği öğrenmeden alışveriş yapmayın Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu değişikliği öğrenmeden alışveriş yapmayın Haberi Görüntüle

KESİLEN FARKIN İADESİNE KARAR VERİLDİ

Mağdure tarafın başvurusunu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, emsal niteliğinde karar verdi. Heyet, kredi kartına kesilen farkın iadesine kararlaştırdı. Heyet, gerekçesinde ise firmanın kredi kartına kestiği farkı 'ayıplı hizmet' olarak adlandırdı.

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu değişikliği öğrenmeden alışveriş yapmayın Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Bu değişikliği öğrenmeden alışveriş yapmayın Haberi Görüntüle

''BURADAKİ AMAÇ 128 TL DEĞİL''

Başvurusu olumlu sonuçlanan Hüseyin Özdemir, amacının 128,18 TL'yi geri almak olmadığını belirtti. Özdemir, ''Bu konunun farkındalık olması için şikayette bulundum. Bunun sonucunda şikayetim sonuçlanmış oldu ve kazandık. Bunun da tüm Türkiye'de insanlara örnek teşkil etmesi ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılması için örnek oluşturdum. Buradaki amaç 128 TL değil. İnsanların hakkını aramasını istiyorum. Önder oldum" dedi.

O ilimizde petrol heyecanı! Dev şirket bölgede analize başladı: Dudak uçuklatan rezerv haberi gelebilir O ilimizde petrol heyecanı! Dev şirket bölgede analize başladı: Dudak... Haberi Görüntüle

''AYIPLI HİZMET OLARAK NİTELENDİRİLDİ''

Hüseyin Özdemir'in avukatı Emre Akman ise "Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini seçince, müvekkilin ödemesi gereken rakamın üzerine 128,18 fark bakiyesi çıkmıştır. Müvekkilimizin talebi üzerine ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık. Bizim başvurumuz yakın zamanda incelendi ve firma tarafından alınan 128,18 TL’nin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nda geçen 'ayıplı hizmet' maddesi gereğince bize iadesine karar verildi. Bakıldığında araç muayene istasyonuna on binlerce insan, aracını muayene ettirmeye geliyor. İnsanlar da kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu kredi kartlarından alınan 128,18 TL her kişiden alınsa bu, günlük milyonlarca TL para eder. Bu ise tüketici kanununda ayıplı hizmet olarak nitelendirilen bir karardır.'' dedi.

Özel okul fiyatları dudak uçuklattı: Ek masraflarla birlikte bakın ne kadar tutuyor Özel okul fiyatları dudak uçuklattı: Ek masraflarla birlikte bakın ne... Haberi Görüntüle

''EMSAL NİTELİĞİNE BİR KARAR''

Emsal niteliğinde bir karar alındıüğını belirten avukat, ''Bu, emsal niteliğinde bir karardır. Müvekkilimiz 128,18 TL'yi aldığında ne zengin olacak, ne de fakir olacak. Bizim buradaki tek amacımız kamuoyunu bilgilendirmek. Araç muayene istasyonunda kesilen tutarı geri almak isteyen kişiler, bizim kararımızı emsal olarak göstererek geri alabilirler. Firmanın yaptığı kredi kartına alınan komisyonun kesinlikle kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading