Milyonlarca memura enflasyon zammı müjdesi! Tarih verildi: İşte zamlı maaş oranı

Asgari ücret ara zammının açıklanmasının ardından gözler memur ve emeklinin alacağı ara zamma geldi. Pazartesi günü haziran enflasyonunun açıklanmasıyla memurların zam oranı netleşecek. Yüzde 7 toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkı maaşa yansıyacak.

Ekonomi 02.07.2022, 14:36
Milyonlarca memura enflasyon zammı müjdesi! Tarih verildi: İşte zamlı maaş oranı

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından asgari ücrete ara zam açıklanmıştı. Ayrıca Erdoğan konuşmasında ilyonlarca memur ve emekli için yüzde 40'ın üzerinde zam yapılacağı müjdesini de vermişti. 

ENFLASYON VERİLERİ İLE MEMUR VE EMKİ MAAŞLARI BELLİ OLACAK

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da açıklayacak.

Haziran ayı enflasyonuyla birlikte yılın ilk 6 aylık enflasyon farkı belirlenecek ve memur ve emeklisinin maaşlarına yansıtılacak.

YÜZDE 40'IN ÜZERİNDE OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kamu çalışanlarımızın ve emekçilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde enflasyon farkı artışı zaten yapılacak." dedi.

Ayrıca asgari ücretin artmasıyla birlikte yılbaşında devreye giren asgari ücret kadar gelirin vergi dışı kalması nedeniyle memur maaşlarına 300 lira ücret artışı yansımış olacak.

HAZİRAN AYI ENFLASYON KAÇ OLUR?

Pazartesi günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,44 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 3 ve en yüksek yüzde 5,73 aralığında yer aldı.

Tüketici Fiyat Endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,98 artış göstermişti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 61,2'den yüzde 65,5'e yükseldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!