banner2

Milyonlarca EYT'liye kötü haber! Prim şartında yeni detay ortaya çıktı! Yapılandırma olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni yapılandırma müjdesinin EYT'li vatandaşları kapsayıp kapsamayacağı büyük bir merak konusuydu. Peki, EYT'de prim borcu yapılandırılacak mı? Resmen açıklandı.

Ekonomi 25.01.2023, 18:49
Abone ol
Milyonlarca EYT'liye kötü haber! Prim şartında yeni detay ortaya çıktı! Yapılandırma olmayacak

Vergi, SGK borcu ve trafik cezalarının yapılandırılacağının açıklanmasının ardından milyonlarca EYT'li prim borcu olup olmayacağının detaylarını merak etmeye başlamıştu. Bu konuya ilişkin yeni açıklama yapıldı ve yapılandırma hamlesine EYT dahil mi? Sorusu da yanıt buldu. Peki, yapılandırma desteğine EYT dahil mi? İşte detaylar...

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin şunları söyledi:

"Yapılandırma dediğimiz, sigorta primleri açısından olan mesele. İşverenlerin kendi borçlarını ödeme meselesi. İşverenin eğer sigorta primlerine dair borcu varsa bu borçlarında yapılandırmaya gidip avantajlı bir konumda kalabilir."

EYT BORÇLANMASI NASIL OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, EYT'lilerin prim borçlarının yapılandırma kapsamında olmadığı yönündeki açıklamalarına da değinen Zengin, şunları söyledi:

"Bir sigortalı 'şu kadar güne ihtiyacım var, ben bunu yapılandırma kapsamında borçlanıp gün almak istiyorum' diyemiyor. EYT kapsamı dediğimiz kişinin kendi sigorta prim gün sayısını artırma imkanları yasada sayılıyor. Askerlik, doğum, yurt dışı gibi borçlanma türleri."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!