banner2

Milyonlarca çalışana 4 gün müjdesi: Çalışma saatleri kısalıyor! Artık çalışma saatleri bakın kaç saat olacak? 

Avrupa ülkelerinde haftada 4 gün mesai uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Uygulamayı, başlatan İngiltere'nin ardından sistem diğer Avrupa ülkelerinde de hızla yayılmaya devam ediyor. Hangi ülkeler 4 gün mesai sistemine geçti? Türkiye'de 4 gün mesai dönemi ne zaman başlayacak? İşte detaylar...

Ekonomi 07.06.2023, 18:30 07.06.2023, 18:38
Abone ol
Milyonlarca çalışana 4 gün müjdesi: Çalışma saatleri kısalıyor! Artık çalışma saatleri bakın kaç saat olacak? 

Avrupa ülkeleri arasında haftada 4 gün mesai uygulaması giderek yaygınlaşıyor. İngiltere'nin öncülüğünde başlayan uygulama, diğer ülkelerde de giderek yaygınlaşıyor. İngiltere'de uygulamaya geçilen sektörlerde iş verimliliği arttı. Diğer Avrupa ülkeleri de çalışanlardan daha fazla verim alabilmek için haftada 4 gün mesai uygulamasına yöneliyor.

HAFTADA 4 GÜN MESAİ UYGULAMASINA GEÇEN ÜLKELER

Uygulamaya geçen ülkeler arasında; Belçika, İsveç, Finlandiya ve İspanya var. Portekiz'de de bazı sektörkerde bu uygulamaya geçildi. Özellikle bilişim sektörü gibi sektörlerde çalışanlar, haftada 4 gün mesai uygulamasına geçerek Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri tatil yapıyor. 

İşverenler, bu uygulamanın çalışanların motivasyonunu artırdığını ve iş verimliliğini yükselttiğini belirtiyor.

TÜRKİYE'DE 4 GÜN MESAİ DÖNEMİNE NE ZAMAN GEÇİLECEK?

Türkiye'de ise mesai saatlerinin düşürülmesi gündemdeydi. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın bu konuda yapacağı çalışmalar ise henüz bilinmiyor.

Türkiye'de de haftada 4 gün mesai uygulamasının değerlendirilmesi için adımlar atılması gerektiği görüşleri dile getiriliyor. Bu konudaki tartışmalar ilerleyen zamanlarda daha da yoğunlaşabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!