banner2

Milyonlarca borçlu vatandaşa müjdeli haber! Tarihi yapılandırma için detaylar belli oldu

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi için kollar sıvandı ve taksit sayısı artırıldı. Peki, borç yapılandırma işlemi nasıl olacak ve neleri kapsayacak? İşte detaylar...

Ekonomi 23.01.2023, 16:38 23.01.2023, 16:39
Abone ol
Milyonlarca borçlu vatandaşa müjdeli haber! Tarihi yapılandırma için detaylar belli oldu

Milyonlarca vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin detaylarını merak ediyor. 

Borç yapılandırma paketinin içeriğinde, SGK tarafından takip edilen sigorta primleri, vergi alacakları, kasa ve cari hesap düzeltmesi, matrah-vergi artırımı, stok affı gibi düzenlemeleri yer alacak.

TAKSİT SAYISINDA DEĞİŞİKLİK

Pakette taksit seçenekleri önceki yapılandırmalardan farklı olarak daha uzun vadeli tutulacağı öğrenildi. Daha önce vergi borçlarını yapılandırmada 6, 9,12, 18 ay taksitte ödeme imkânı sunulmuş ve ödemeler iki ayda bir gerçekleşmişti.

Tercih edilen ödeme taksit sayısına göre de katsayı belirlenmişti. Edinilen bilgiye göre bu pakette taksit sayısı 18'i geçecek. Bu durumda 20 ay taksit imkânı sunulursa borcun 40 ayda ödenmesi imkânı doğacak. Taksit seçeneği 24 aya çıkarsa da vatandaş, esnaf borcunu 48 ayda diğer ifadeyle 4 yılda ödeyebilecek.

FAİZLERİN BÜYÜK ORANI SİLİNECEK

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altnda olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

PAKETİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

Belediyelere olan borçlar, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine'de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!