banner2

Mezardan farksız odalar için dudak uçuklatan kira

6 Eylül tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçildi, üniversitelilerin ev çilesi başladı. Bazı yurtlarda mezardan farksız odalar için 900 lira kira isteniyor.

Ekonomi 16.09.2021, 09:15 16.09.2021, 09:27
Abone ol
Mezardan farksız odalar için dudak uçuklatan kira

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlar insanın ölümüne yol açan Covid-19 döneminden bu yana boş kalan daireler, yüz yüze eğitime geçilmesinden sonra yeniden dolmaya başladı ancak öğrencilerin çilesi bitmek bilmiyor.

Bakımsız, küçük odalara fahiş kira fiyatları isteyen emlakçıklar, mal sahiplerinin gözünün para hırsı bürümüş. Üniversitelere yakın semtlerde kiralık ev ya da yurt bulmak neredeyse imkansız.

ÜNİVERSİTEYE YAKIN EV BULMAK ZOR

Bütçeyi 1000 TL olarak belirleyerek, ulaşım kolaylığı ve pek çok üniversiteye yakın bir yerde ev bulmak mümkün değil. 1500 liranın üstüne çıkarak 1+0 ve 1+1 gibi daireler bulmak mümkün. Ancak onlar da girişin birkaç kaç altında ve güneş görmeyen yerler. Vitrinlere ilan bile asamadıklarını söyleyen emlakçılar ise iyi bir evde oturmak için minimum 2 bin 500 lirayı gözden çıkarmak gerektiğini söylüyor.

YILLIK 50 BİN TL

Milliyet'te yer alan habere göre, ev bulunmayınca rota yurtlara çevriliyor. İstanbul'da bulunan yurtlar pek çok farklı imkana sahip. 3 öğün yemek, servis, spor salonu, çamaşır hizmetleri gibi otel konforunda hizmet verenlerin ücretleri yıllık 50 bin TL'ye kadar çıkıyor. Ortalama bir yurtta kalmak için ise en az 20-25 bin TL'yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bu da aylık 2000-2500 TL demek. Üstelik, öğrenciler bu parayı vermek istese de çoğu yurtta yer bulunmuyor.

YURT VE PANSİYONLARDA YER YOK

Daha ucuz yurt arayanlar ise apart, pansiyon, öğrenci ve bekar evine bakıyor, ancak onlar da neredeyse tamamen dolmuş durumda. Çağlayan'da bulunan bir pansiyona bakıldığında ise tek kişilik odada pencere ve havalandırma bile yok. Yatak ve dolabın bile sığmadığı odaların fiyatı 850 lirayı buluyor. Bu yurtlarda eğer cam ve televizyon isteniyorsa ücret bin 150 liraya çıkıyor. Ayrıca banyo ve tuvaletler hem kötü durumda hem de ortak kullanıma tabi. Başka bir yurtta ise küçücük bir odanın fiyatı 900 lira. Ayrıca, yurt ve pansiyon sahipleri öğrencileri acele etmeleri konusunda uyarıyor.

DİĞER PROBLE GÜVENLİK SORUNU

Yurtlar ve pansiyonlarla ilgili bir diğer problem ise güvenlik sorunu. Pek çoğu çok tekin olmayan yerlerde bulunuyor ve içlerinde yaşayanların kim olduğu bilinmiyor. Bazılarının altında kalan çay ocağı ve kafeler de gireni çıkanı kontrol etmeyi imkansız hale getiriyor.DİĞER

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!