Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu'ndan döviz açıklaması! Dolar kuru bu yüzden yükseliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankalardan kredi çekerek, bu kredileri döviz için kullanan ve dolar kurunu yükselten şirketlerin listesinin ellerinde olduğunu açıkladı.

Ekonomi 30.07.2022, 11:23 30.07.2022, 11:51
Abone ol
Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu'ndan döviz açıklaması! Dolar kuru bu yüzden yükseliyor

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını ve hemen sonrasında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı küresel ekonomilerde büyük gedikler açtı.

AK Parti hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu küresel kriz ortamında üretimin durmaması, sanayide çarkların dönmesi için yatırımı teşvik etti ve hibe ile kredilerle yatırımcıya yönelik adımlar attı. Öte yandan sosyal destek paketleriyle vatandaşın mağduriyetlerini giderdi.

Hükümetin yardımlarına rağmen, bazı yatırımcıların, devletin verdiği ucuz kredileri kullanarak döviz aldığı belirlendi.

LİSTE MERKEZ BANKASI'NDA

Konuya ilişkin ilk elden açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırım kredisi kullanıp döviz alan isimlerin listesinin ellerinde olduğunu kaydetti.

Başkan Kavcıoğlu, konuşmasında şunları söyledi: "Liralaşma stratejimiz içerisinde bütün kesimlerin zararını da finanse edecek şekilde Merkez Bankası kaynaklar çıkarıyor. 'Dövizlerinizi bozun' diyoruz. Şimdi 1 trilyon lira verilmiş bir kaynak var.

KREDİLERLE DÖVİZ ALDILAR

O zaman o kaynak nerede ona bakacağız. Ben biliyorum nerede olduğunu, bir kısmı döviz aldı...Biz bu rakamları takip ediyoruz. ISO'dayız, Sanayi Odası üyeleri dahil, listesi var bende. Türkiye serbest piyasa ama hem bu kullanılan paralarla döviz alacağız hem de gidip ucuz kredi alacağız. Alamadığımız zaman da şikayet edeceğiz. Bu olmaz, bu haksızlık.

Bunların hepsinin listesi var bende. Bire bir hepinizle paylaşabilirim. Sanayi Odası üyeleri de var. İTO'nun üyeleri de var. ATO'nun üyeleri de var, ASO'nun üyeleri de var. Türkiye'nin bütün odaları var."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!