banner2

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon rakamı sonrası en düşük emekli ve memur maaşı belli oldu!

Son dakika haberleri... Milyonlarca memur, emekli ve asgari ücretli çalışan yıl sonunda yapılacak zamları merak ederken enflasyon rakamlarına göre formül belli oldu.

Ekonomi 31.10.2022, 11:12
Abone ol
Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon rakamı sonrası en düşük emekli ve memur maaşı belli oldu!

Son dakika haberleri... Türkiye'de milyonlarca vatandaş Ocak ayında yapılacak zam oranlarını heyecanla beklerken masadaki formüller de belli oldu. Peki, asgari ücret, memur ve emekli maaşları ne kadar olacak? İşte detaylar...

BİRÇOK RAKAM KONUŞULUYOR 

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bekarı, genci, yaşlısı, kadını, erkeği asgari ücrete yapılacak zam oranını araştırıyor. Bazıları 10 bin TL bazıları 9 bin TL bazıları da 8.500 TL'lik rakamları ortaya atıyor. Merkez Bankası tarafından yapılan sene sonu enflasyon tahminiyle birlikte emekli ve memur maaşları için de hesaplar yapılmaya başlandı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI DA BELLİ OLACAK

Memur ve emekli maaşları da asgari ücret zammına göre şekillenecek. Buna göre en düşük emekli maaşı da asgari ücrete endeksli formülle belirlenecek. Eğer bu formül gerçekleşirse en düşük emekli maaşı, asgari ücretin belli bir oranı kadar olacak.

Örnek vermek gerekirse, geçen sene net asgari ücret 2.825 TL iken en düşük emekli maaşı 1.500 TL seviyelerindeydi. Yani rakam dönemin asgari ücretinin %53'ü kadardı. 2022 Ocak zammı sonrası asgari ücret 4.253 TL oldu en düşük emekli maaşı da %66 artışla 2.500 TL'ye çıktı.

EMEKLİ MAAŞI İLE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bu rakam da asgari ücretin %59'una geliyordu. Son olarak Temmuz'da yapılan asgari ücret revizesiyle birlikte net rakam 5.500 TL oldu. En düşük emekli maaşı da 3.500 TL'ye yükseldi. Burada da %64 vurgusu vardı. Şimdi de asgari ücretin %60 - %70'inin en düşük emekli maaşı olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!