banner2

Merkez Bankası'nın faiz kararına uymadılar! Özel bankaların kredi faizi yüzde 40'a kadar yükseldi

Merkez Bankası, üst üste 2 toplantıda tarihi bir karar vermiş, yeni ekonomi politikası kapsamında politika faizini toplamda 200 baz puan düşürmüştü. Ancak özel bankalar, Merkez Bankası'nın bu kararına uymadı ve ihtiyaç kredisinin yıllık faizlerini yüzde 25'e kadar yükseltti. Bankalar, yılın ilk 8 ayında karlarını 5 kat yükseltti.

Ekonomi 06.10.2022, 12:27 06.10.2022, 15:10
Abone ol
Merkez Bankası'nın faiz kararına uymadılar! Özel bankaların kredi faizi yüzde 40'a kadar yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırım, üretim, istihdam temelli yeni ekonomi politikası kapsamında üst üste iki PPK toplantısında faizleri toplamda 200 baz puan düşürdü. Merkez Bankası'nın bu kararıyla birlikte ABD ve Avrupa resesyon endişesi yaşarken Türkiye rekor büyüme kaydetti.

BANKALAR KARARA UYMADI

Merkez Bankası’nın yüzde 12’ye çektiği politika faiz oranı, aynı doğrultuda vatandaşa yansımadı. Bankalar yüzde 12 faiz oranıyla aldığı kaynakları, krediye yüzde 25 faiz oranlarıyla dönüştürdü. En düşük ihtiyaç kredisinin yıllık faizi yüzde 25 seviyesindeyken ticari kredilerde bu oran yüzde 40 seviyelerinde.

YÜZDE 420 KAR ELDE ETTİLER

Bu durum sonucu bankalar kârlılık oranlarını yükseltti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Ağustos ayı verilerine göre bankacılık sektörü yılın ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 420 artışla 252,2 milyar lira kâr elde etti.

Banka kârlarının bir yılda 5 kat artması, vatandaşın ihtiyaç ve ticari kredilere ulaşmasını zorlaştıran bir sürece dönüştü.

OCAK AYINA KADAR 3 FAİZ KARARI DAHA VERİLECEK

Merkez Bankası bu yıl sonuna kadar 3 kez faiz kararı açıklayacak. Bir dahaki Para Politikası Kurulu toplantısı 20 Ekim’de gerçekleştirilecek. Kurul, faiz kararı için 24 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde toplanacak ve yıllık toplantı takvimini bitirmiş olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!