Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? Yatırımcının gözü kulağı o saatte...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün politika faiz kararını açıklacak. Açıklanacak kararda faiz değişikliğine gidilecek mi? Ekonomistler tahminlerini tek tek açıkladı. İşte faiz beklentisi...

Ekonomi 23.06.2022, 10:29
Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? Yatırımcının gözü kulağı o saatte...

Merkez Bankası bugün politika faizi kararını açıklayacak. Birkaç aydır para politikasını sabit tutan Merkez Bankası'nın enflasyon oranlarına karşı nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Ekonomistler ise konuyla alakalı tahminlerini açıkladı.

FAİZİN SABİT TUTULMASI BEKLENİYOR 

Ekonomist Enver Erkan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: Birkaç aydır para politikasını sabit tutan Merkez Bankası, bu evrede artan enflasyon oranlarına karşı herhangi bir ana politika aracını devreye koymamıştır. Bu doğrultuda, para politikasının bütün fonksiyonlarını liralizasyon stratejisine devreden Merkez bankasının ortaya bir tepki mekanizması koyması yönünde bir U dönüşü hamlesi yapmasını beklemiyoruz. Merkez Bankası’nın 23 Haziran toplantısında faiz oranlarında bir değişim yapmamasını ve gevşek para politikası zeminini sürdürmesini öngörüyoruz.

GRAM ALTIN YÜKSELEBİLİR

Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zeki Yılmaz ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırması kesinlikle bekleniyor. Önümüzdeki süreçte 75 baz puan faiz artışı bekleniyor. Bizim de faiz artışına gitmemiz lazım. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi sabit bırakılacak gibi gözüküyor.

Fed önümüzdeki toplantıda faiz artırmasıyla altın fiyatlarında bir düşüş olabilir. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla ons altın yükseldi. Bizim Merkez Bankamızın faiz kararı sonrasında ise gram altın yükselebilir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!