banner2

Merkez Bankası'ndan yeni adım! Şirketlere TL dönüşüm desteği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk Lirasına çevirmeleri konusunda yeni adım attı. Alınan karara göre; Merkez Bankası, çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar firmalara destek verecek.

Ekonomi 26.01.2023, 07:21 26.01.2023, 07:30
Abone ol
Merkez Bankası'ndan yeni adım! Şirketlere TL dönüşüm desteği

Merkez Bankası'ndan yurt dışı kaynaklı dövizlerini TL'ye çeviren firmalara destek kararı geldi. Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin TCMB'ye satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk Lirasına çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

YÜZDE 2'Sİ KADAR FİRMALARA DESTEK

Firmalar, ülkeye getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40'ını TCMB'ye sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk Lirasına çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

TESPİT BANKALAR TARAFINDAN YAPILACAK

TCMB'ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!