Merkez Bankası'ndan son dakika kararı! Faiz 2 baz puan düşürülecek! Dolar karşısında olağanüstü ruble hamlesi

Politika faiz oranı ile alakalı kritik toplantı yarın yapılacak. Rusya Merkez Bankası yarın olağanüstü toplantı gerçekleştireceğini duyururken, analistler merkez bankasının yüzde 14 olan politika faizinin 12 puana kadar düşürüleceğini tahmin ediyor.

Ekonomi 25.05.2022, 15:46
Merkez Bankası'ndan son dakika kararı! Faiz 2 baz puan düşürülecek! Dolar karşısında olağanüstü ruble hamlesi

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, yarın politika faiz oranının görüşüleceği olağanüstü bir toplantı yapılacağı bildirildi. 

6 PUAN BİRDEN İNDİRİLMİŞTİ

Rusya Merkez Bankası, Avrupalı ülkelerin yaptırımları sebebiyle politika faiz oranını 28 Şubat'ta yüzde 9,5'dan yüzde 20'ye çıkarmıştı. 29 Nisan'da yapılan son toplantıda ise faiz 6 puan düşürülerek yüzde 14'e çekilmişti. 

Konuyla ilgilenen analistler, Rus rublesinin dolar karşısında hızla değer kazanması sebebiyle faiz oranının 14'ten 12'ye çekileceği görüşünde hemfikir. 

2 PUAN DAHA DÜŞÜRÜLMESİ BEKLENİYOR

Dolar/ruble paritesi, Batılı ülkelerin yaptırımlarının ardından 70 seviyesinden 130 seviyesine kadar çıkmış, ülkede yaşanan döviz krizi nedeniyle Rusya Merkez Bankası, sert sermaye kontrolleri uygulamaya başlamıştı. Söz konusu uygulamaların ardından ruble dolar karşısındaki kayıplarını telafi ederken, dolar/ruble de 60 seviyesinin altına geriledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!