banner2

Merkez Bankası'ndan son dakika kararı! Döviz satışı yapılmayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son 10 ayın ardından bir ilki yaptı. Bu ay uzun zaman sonra kamu iktisadi teşebbüslerine (KİT) doğrudan döviz satışı gerçekleştirilmedi. Bu yıl KİT'lere 17 milyar 971 milyon dolar değerinde döviz satışı gerçekleştirilmişti.

Ekonomi 05.08.2022, 15:47
Abone ol
Merkez Bankası'ndan son dakika kararı! Döviz satışı yapılmayacak

TCMB verilerinden derlenen sayısal bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu ay ilk kez kamu iktisadi teşebbüslerine doğrudan dolar satışı gerçekleştirmedi. Banka, 10 aydır bu satışları gerçekleştiriyordu.

SAYISAL VERİLER

Bankanın KİT'lere döviz satışı, ocakta 4 milyar 146 milyon dolar, şubatta 5 milyar 368 milyon dolar, martta 3 milyar 240 milyon dolar, nisanda 3 milyar 296 milyon dolar, mayısta 1 milyar 816 milyon dolar ve haziranda 105 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu da yılın ilk yarısında KİT'lere toplamda 17 milyar 971 milyon dolarlık döviz satışına işaret etti.

EN BÜYÜK SATIŞ BOTAŞ'A GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uzmanlar, TCMB'nin KİT'lere döviz satışının büyük kısmının doğal gaz ithalatı yapan BOTAŞ'a gerçekleştirildiğini belirterek, yaz aylarında doğal gaz ithalatının düşmesiyle döviz ihtiyacında düşüş yaşandığını söyledi.

YAZ AYLARINDA SATIŞ RAKAMLARI DÜŞÜYOR

TCMB'nin yaz aylarında KİT'lere döviz satışının düşük seviyelerde gerçekleştiğine dikkati çeken uzmanlar, söz konusu işlemin hacminin geçen yılın haziran-temmuz ve ağustos aylarında toplamda 269 milyon dolar düzeyinde bulunduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!