banner2

Merkez Bankası'ndan son dakika enflasyon açıklaması! Kredi fiyatlarına...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimi döngüsünün sonlandırılacağını açıkladı. Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımlayan TCMB önemli açıklamalarda bulundu. İşte, detaylar...

Ekonomi 01.12.2022, 16:42
Abone ol
Merkez Bankası'ndan son dakika enflasyon açıklaması! Kredi fiyatlarına...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) enflasyona dair önemli bir açıklama geldi. Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımlayan TCMB, TL likiditesinin mevduat ve kredi fiyatlamalarına etkisinin izlendiği belirtti.

Merkez Bankası, enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şoklarının etkili olmaya devam ettiğini belirtti.

POLİTİKA FAİZİ 150 BAZ PUAN DÜŞÜRÜLÜYOR

Merkez Bankası'ndan faiz indirimine dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Kurul, küresel belirsizlik ve risklerin yatırım ve üretim kapasitesi üzerinde oluşturabileceği etkileri ön alıcı bir anlayışla en aza indirebilmek ve bu şekilde arz sürekliliğinin ve cari fazla kapasitesinin korunması amacıyla firmaların üretime yönelik faaliyetlerinin finansman maliyetlerinin uygun seviyede belirlenmesini değerlendirmiştir. Bu çerçevede, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verilmiştir." 

FAİZ İNDİRİM DÖNGÜSÜ SONLANDIRILIYOR

Mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendiren kurul, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verdiğini belirtti.

GEREKLİ POLİTİKA TEDBİRLERİ OLUŞTURULMAYA DEVAM EDİYOR

Özette "Türk lirası likiditesinde ve dağılımında yaşanan gelişmelerin mevduat ve kredi fiyatlamaları üzerindeki etkileri, döviz kurundaki gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkileri, kur korumalı mevduat ürünlerine yönelik gelişmelerin ters para ikamesi, Döviz piyasalarının derinliği ve istikrarı ve fiyat istikrarı üzerindeki etkileri analiz edilmekte ve gerekli politika tedbirleri oluşturulmaya devam edilmektedir" denildi.

LİRALAŞMAYI TEŞVİK DEVAM EDİYOR

Açıklamada, "Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Bu süreçte, politika araçlarının Türk lirası mevduat gelişiminin desteklenmesi, APİ fonlamasının teminat yapısında Türk lirası cinsi varlıkların artırılması, para takası (swap) miktarının kademeli şekilde azaltılması ve döviz rezervlerinin güçlendirilmesi istikametinde geliştirilmesine odaklanılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!