banner2

Merkez Bankası'ndan son dakika dolar ve enflasyon müjdesi! Bizzat Şahap Kavcıoğlu açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dolar ve enflasyona yönelik yaptığı açıklamalarda enflasyonun 2024'te tek haneye gerileyeceğini duyurdu. İşte, Kavcıoğlu'nun açıklamalarından detaylar...

Ekonomi 02.12.2022, 14:56 02.12.2022, 19:33
Abone ol
Merkez Bankası'ndan son dakika dolar ve enflasyon müjdesi! Bizzat Şahap Kavcıoğlu açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Meclis'te Plan ve Bütçe Komisyonuda dolar ve enflasyona ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Kavcıoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:  

'TÜRKİYE EKONOMİSİ KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM ETMEKTE'

Küresel arz şoklarına ve bölgemizde yaşanan savaşa rağmen Türkiye ekonimisi sürdürülebilir düzeyde ve kesintisiz büyümeye devam etmekte.

Eylülde küresel talepte beklenen gerilemenin sınırlı etkileri görülmekle birlikte, ihracatçı sektörlerin öncülüğünde sanayi üretimi yüksek seyretmeye devam etmekte.

Eylül ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak işgücü 34,3 milyon kişiye ulaşırken, işsizlik oranı yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ülkemiz enerji ve emtia fiyatlarındaki normalleşme ile birlikte sürdürülebilir cari fazla hedefine ulaşacaktır.

Küresel ölçekte sıkışan finansal koşulların da etkisiyle, başta Avrupa ekonomisi için olmak üzere, 2023 yılına ilişkin küresel büyüme tahminleri önemli ölçüde aşağı yönlü güncellenmiştir.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında toplam istihdamını en fazla artıran ülkelerden biri olmuştur.

'ENFLASYONİST BASKI DAHA ILIMLI SEYREDECEK'

Mevcut yıllık enflasyon oranında önümüzdeki aylarda hızlı ortadan kalkacak baz etkileri bulunmakta. Enflasyonun gerçek eğilimini anlamak için aylık gelişmelere odaklanmak daha sağlıklı bir yaklaşım. Aylık enflasyonun kademeli bir şekilde tarihler ortalamalarına yakınsamakta olduğunu gözlemliyoruz. Döviz kurlarının istikrarlı seyir izlemesi enflasyondaki yavaşlamaya katkı sağlıyor. İlerleyen dönemde üretici fiyatları kaynaklı enflasyonist baskıların daha ılımlı bir seyir izleyeceği görülüyor.

'2024'TE TEK HANEYE GERİLEYECEK'

Orta vadeli enflasyon tahminlerimiz çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22,3’e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek yüzde 8,8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Merkez Bankası olarak, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel amacımız doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elimizdeki tüm araçları Liralaşma Stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

'TEK BAŞINA FAİZ ARTIRMAYA ODAKLI POLİTİKALAR ETKİLİ OLMAZ'

Mevcut durumda, enflasyonun temel belirleyicisi arz şokları olmakla birlikte talep dengesini de yakından takip ediyoruz. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler talep koşullarının daha ılımlı seyrettiğine işaret etmektedir.

Merkez Bankası olarak, para politikasının etki alanının dışında kalan arz taraflı maliyet baskılarına tek başına faizleri artırmaya odaklanmış politikalarla karşılık vermenin etkili olmayacağını değerlendiriyoruz.

Finansal sistemin Türk lirası ağırlıklı bir yapıya kavuşmasını hedeflemekteyiz.

'ULUSLARARASI REZERVLERİMİZ 122,6 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ'

Kur korumalı mevduat sonucunda bankaların TL mevduat payı önemli ölçüde yükselerek ocak ayındaki yüzde 35,6'dan yüzde 49 seviyesine ulaştı.

Uluslararası rezervlerimiz 2022 yılında 11,5 milyar dolar artış ile 122,6 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır."

'MERKEZ BANKASI'NI ZARARA SOKAN İŞLEM YOK'

Kavcıoğlu, kur korumalı mevduat uygulamasının Merkez Bankası'na maliyetinin ne olduğu sorusuna, "Bu bir döviz alım satım ihalesi gibidir, bir rezerv yönetimidir. Tüm değerlendirmesi yıl sonunda açıklanır. Kamuya açıktır bugün vereceğim rakam yarın sabah farklı rakam olabilir" şeklinde cevap verdi.

'KUR KORUMALI MEVDUAT REZERV KAYNAKLARIMIZDAN SADECE BİR TANESİ'

Döviz rezervlerini artırmaya devam edeceklerini söyleyen Kavcıoğlu, "Kur korumalı mevduat uygulaması rezerv kaynaklarımızdan sadece bir tanesi. Merkez Bankası'nı zarara sokan bir işlem söz konusu değil" şeklinde konuştu.

MUHALEFET SALONU TERK ETTİ

Muhalefet ise Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun bilgi vermediğini iddia ederek salonu terk etti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!