banner2

Merkez Bankası'ndan piyasalara olağanüstü dolar müdahalesi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dolardan Türk Lirası'na dönmeyen bankalara uygulanacak komisyon oranlarını artırdı. İşte, bankalara uygulanacak yeni komisyon oranları...

Ekonomi 25.11.2022, 13:03
Abone ol
Merkez Bankası'ndan piyasalara olağanüstü dolar müdahalesi

Dolardan Türk Lirası'na dönmeyen bankalara ceza geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası mevduatı düşük bankalara uygulanacak komisyon oranlarını artırdı.

KOMİSYON YÜZDE 8'E ÇIKARILDI

TCMB’den bankalara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen belgeye göre TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’nin düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanacak. Bu oran bir önceki düzenlemede yüzde 3 olarak belirlenmişti.

TL payı yüzde 50 ile 60 arasında olan bankaların ZK’larından ise yüzde 3 komisyon alınacak. TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise herhangi bir komisyon uygulanmayacak.

YENİ ORANLAR ARALIK SONUNDA UYGULANACAK

Yeni oranlar 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren uygulanacak. TCMB, bankaların dövizden TL’ye dönüşlere göre belirlenen komisyon uygulamasına ise 23 Aralık hesaplama tarihi itibariyle son verme kararı aldı. Bu kalemde komisyon oranı yüzde 5 olarak uygulanıyordu. Dönüşüm oranı ise yıl sonuna kadar dönüşüm oranlarına göre farklılaşıyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!