banner2

Merkez Bankası'ndan dövize 2. olağanüstü müdahale! 10 gün içinde doları olup da bunu yapmayan yandı

Merkez Bankası, döviz piyasasını düzenlemek maksadıyla 1 hafta içerisinde ikinci hamlesini yaptı. Bu kapsamda, bankalar müşterilerinin döviz pozisyonlarını TCMB'ye 10 gün içerisinde bildirmek zorunda.

Ekonomi 21.03.2023, 12:46
Abone ol
Merkez Bankası'ndan dövize 2. olağanüstü müdahale! 10 gün içinde doları olup da bunu yapmayan yandı

TCMB'den edinilen bilgiye göre, 2018 yılında TCMB bünyesinde reel sektörün döviz pozisyonunu etkileyen işlemlerini izlemek maksadıyla kurulan Sistemik Risk Veri Takip Sisteminin amaç ve kapsamı genişletildi. Bununla birlikte Merkez Bankası, yurt içi döviz pozisyonlarını daha etkin bir şekilde takip edebilecek.

MERKEZ BANKASI'NA RAPORLANACAK

Söz konusu düzenlemeye göre, yurt içinde yerleşik bütün bankalardan nakdi ve gayri nakdi toplam kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan şirketler bulundukları döviz pozisyonlarını Sistemik Risk Veri Takip Sistemi yardımıyla aylık frekansta Merkez Bankası'na raporlayacak.

KULLANILABİLİR VERİ SETİ GENİŞLEYECEK

Raporlama sistemi ile birlikte, reel sektörün yabancı para pozisyonu analizlerine yönelik kullanılabilir veri seti genişleyecek.

İLK RAPORLAMA NİSAN AYINDA

Bankalar, kapsama giren tüzel kişi müşterilerine, takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde, Sistemik Risk Veri Takip Sistemi raporlama ekranı (https://tcmbveri.gov.tr/ ) üzerinde yer alan "Özet Döviz Pozisyon Raporu" linkinden raporlarını bildirmeleri gerektiğini tebliğ edecek ve bunu takip edecek.

Bu kapsamda ilk raporlama, nisan ayının ilk 10 iş günü içerisinde gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!