Merkez Bankası'ndan can sıkacak dolar açıklaması! "16 lira olan dolar alınacak yeni kararla..."

Merkez Bankası’nın yaptığı son dakika açıklaması ile vatandaşların tedirginlikleri arttı. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'in Amerika’daki yüzde 7’lik 40 yıllık rekor olan enflasyonu durdurmaya çalıştıkları yönündeki tüm açıklamaları merak konusu oldu. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 24.05.2022, 12:45 24.05.2022, 13:01
Abone ol
Merkez Bankası'ndan can sıkacak dolar açıklaması! "16 lira olan dolar alınacak yeni kararla..."

Dün enflasyona endeksli tahvil beklentileriyle gerileyen döviz kurları, yeniden yükselişe geçti. Dolar 16 lirayı, Euro 17 lirayı aştı. Tüm bunların üstüne ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'de yapılan toplantı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

DOLAR KRİTİK EŞİĞİ AŞTI!

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da piyasaların odağında kalmaya devam ederken, dün Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic gelecek iki ay içinde beklenen yarım puanlık faiz artışlarının ardından enflasyon ve ekonomi üzerindeki etkiyi değerlendirmek için faiz artırımına eylülde ara vermenin mantıklı olabileceğini söyledi.

Bugün, devam eden Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını aktaran analistler, veri gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) öne çıktığını ifade etti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların destek, 1.880 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASI

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Amerika’daki yüzde 7’lik 40 yıllık rekor olan enflasyonu durdurabilmek ve vatandaşını koruyabilmek için elinden geleni yaparak doların daha da güçlü olabilmesi için çalışacaklarını belirten açıklamalarda bulundu. Agresif bir politika izlemeye başlayan Amerika, gelirlerini arttırmak için eline ne gelirse satacak ve bu durumdan en çok etkilenen ülkelerden biri ne yazık ki Türkiye olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!