Yandex Metrica

Sitede Ara

Merkez Bankası faiz artırsaydı ne olurdu? Hükümetten son dakika açıklaması

Merkez Bankası faiz artırsaydı ne olurdu? Hükümetten son dakika açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son kararı ile birlikte politika faizini yüzde 12 seviyesine kadar geri çekti. Birçok dünya merkez bankasının sert faiz artırım hamlesine karşın Merkez’in böyle bir karar vermesi piyasalarda geniş yankı bulmuştu. Hükümetten faiz indirimlerine ilişkin dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Hazine Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan konuya açıklık getirdi.

Ekonomi

23.01.2024, 19:51

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz yıl başlayan faiz indirimlerine yıl başında ara vermiş ve 7 ay boyunca faizleri yüzde 14 seviyesinde sabit bırakmıştı. Ağustos ayına gelindiğinde ise Merkez sürpriz bir karara imza atarak faizleri 100 baz puan düşürerek yüzde 13’e çekmişti. Son olarak geçtiğimiz Perşembe günü ise faizleri 100 baz puan daha düşüren Merkez Bankası politika faizini yüzde 12 olarak açıkladı. TCMB açıklama metninde geçen metinde olduğu gibi bu faiz seviyesinin yeterli olduğunu belirtirken makro ihtiyati politikalara devam edileceği bilgisi paylaşıldı.

Milyonların beklediği zam haftası geldi! Zam sonrası memur ve memur emeklisinin maaş hesaplamaları değişti! Öğretmen, polis, doktor... Milyonların beklediği zam haftası geldi! Zam sonrası memur ve memur... Haberi Görüntüle

'FAİZİ ARTIRMIŞ OLSAYDIK..'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan, Türkiye'de de enflasyon arttıkça politika faizin artması, yüzde 80 enflasyon yaşarken yüzde 85 politika faizinin verilmiş olması durumunda yaşanacaklara ilişkin şunları söyledi:

Eğer ki faiz artışı olsaydı, şirketlerin artan finansman giderlerini, karlılığın ve öz sermayenin erimesini, şirket kapanmalarını ve diğer şirketlere ve bankalara borçların ödeyememelerini, iflaslarla işten çıkmalarını çok rahatlıkla, bundan önceki gördüğümüz krizlerde olduğu gibi burada da görebilirdik. Yine aynı şekilde bankaların kaynak maliyetlerindeki artışı, şirket kapamalarından dolayı kredilerini geri alamamalarını, sorunlu kredilerdeki artışı, kredi verme iştahındaki azalmayı da görecektik. Birey ve toplumda istihdamda olanaklarının azalmasını, işsizliğin arttığını görecektik. Finansman borçlarını ödeyememe, iş yerlerinin kapanmasından dolayı işsizliğin artışını ve gelir dağılımındaki bozulmayı, toplumsal huzurunun da bozulduğunu görebilirdik.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading