Merkez Bankası bir ülke ile daha swap anlaşması imzalayacak

Merkez Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası'ndan sonra Azerbaycan Merkez Bankası ile de ikili swap anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Anlaşmanın, bir milyar euro büyüklüğünde olması bekleniyor.

Ekonomi 20.01.2022, 16:00 20.01.2022, 17:41
Abone ol
Merkez Bankası bir ülke ile daha swap anlaşması imzalayacak

Merkez Bankası'nın, bir süredir devam eden swap yani "ikili para takası" anlaşması görüşmelerinde sona yaklaşıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 3 ÜLKEYLE SWAP ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Aralık'ta ekonomi basını ve akademisyenlerle yaptığı toplantıda, 3 ülkeyle swap anlaşması görüşmeleri yürütüldüğünü, 2 ülkeyle imza aşamasına gelindiğini açıklamıştı.

BAE İLE 5 MİLYAR DOLARLIK SWAP ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Görüşmeler o tarihten sonra da devam ederken Merkez Bankası, Birkeşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile yaklaşık 5 milyar dolar büyüklüğünde bir swap anlaşması imzalandığını açıkladı. İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesi amacı taşıyan anlaşmanın süresi üç yıl olarak belirlendi.

AZERBAYCAN İLE GÖRÜŞMELERDE  SONA GELİNDİ

Birleşik Arap Emirlikleri ile swap anlaşması resmi olarak açıklanırken, Azerbaycan ile görüşmelerde de sona gelindiği belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, Azerbaycan ile ikili para takası anlaşması da yakın zamanda açıklanacak. Azerbaycan ile anlaşmanın büyüklüğünün bir milyar euro civarında olacağı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!