Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan tarihi konuşma! 2 gün sonra büyük düşüş yaşanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2022-II Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımını tamamladıklarını ifade etti.

Ekonomi 29.04.2022, 11:16
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan tarihi konuşma! 2 gün sonra büyük düşüş yaşanacak

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2022-II Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, mayıstan itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını tahmin ettiklerini aktardı. 

'ENFLASYON KADEMELİ OLARAK AZALACAK'

Kavcıoğlu, tahminler yapılırken makroekonomik politikaların orta vadeli bir perspektfile enflasyonu düşürmeye odaklı 'liralaşma' adımları kapsamında koordineli bir şekilde belirlendiği bir görünüm esas aldıklarını ifade etti. 

Kavcıoğlu konuşmasında, "Enflasyonun kademeli olarak azalacağını ve hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz" sözlerine yer verdi. 

'ENFLASYON TAHMİNLERİNİ GÜNCELLEDİK'

Kavcıoğlu, enflasyon tahminlerini de paylaşarak, "Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 yılı sonunda yüzde 42,8, 2023 yıl sonunda yüzde 12,9 ve 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Böylece 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükselttik." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!