banner2

Merkez Bankası Başkanı'ndan son dakika açıklaması: Enflasyon tahmini yükseldi

Son dakika haberleri... Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ''2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2'den 42,8'e yükselttik.'' şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomi 28.04.2022, 11:01 28.04.2022, 13:22
Abone ol

Son dakika! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu. Kavcıoğlu, ''2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükselttik.'' dedi. Kavcıoğlu ayrıca 500 TL banknot iddiasına da yanıt verdi.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2'den yüzde 42,8'e yükselttik. Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 sonunda yüzde 42,8, 2023 sonunda yüzde 12,9 ve 2024 sonunda yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Ekonomimizin istihdam oluşturma kapasitesinin sürekli arttığını gözlemliyoruz. Salgın sonrası istihdam artışlarına sanayi sektörü güçlü katkı veriyor. Türkiye salgın sonrasında OECD`de istihdamını en çok artıran ülke oldu.''

''ENFLASYON AŞAĞIYA DOĞRU İNİYOR''

''Alınan tedbirlerle beraber enflasonun düşme eğilimine gireceğini düşünüyoruz.'' diyen Kavcıoğlu, ''Küresel anlamdaki gelişmelerde birbirini etkileyecektir. Enflasyon patikasındaki yol haritamızda da baktığımızda Mayıs ayından sonra aşağı doğru enflasyonunu inmeye başladığını görüyoruz. Olumlu gelişmelerle birlikte onun daha da aşağı doğru geleceğini tahmin ediyoruz.'' şeklinde konuştu. 

500 LİRALIK BANKNOTLAR VE 5 LİRALIK MADENİ PARA

500 liralık banknotlar ve 5 liralık madeni paralar hazırlığı olduğu iddiasına ilişkin konuşan Kavcıoğlu, ''Böyle bir şey konuşulduğunu sanmıyorum. Bir arkadaşın bir tweeti, ciddiye alınacak bir tarafı yok. Böyle bir hazırlığımız da yok.'' dedi.

''SIKINTIMIZ ENFLASYON, FARKINDAYIZ''

''Sıkıntımız enflasyon, farkındayız ve ciddiye alıyoruz.'' diyen Kavcıoğlu, ''Vatandaşımızın gelir seviyesinin, özelikle dar gelirli kesimin bundan çok etkilendiğinin farkındayız. Bu konuda halkımız bize güvensin, kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacağımı ifade edebilirim.'' ifadelerini kullandı.

DİJİTAL PARA ÇALIŞMALARI

Dijital para konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirtekn Kavcıoğlu, ''Dijital para çalışmalarımız çok ciddi ve hızlı şekilde devam ediyor. Yılın ikinci yarısı farklı testlerimiz ve çalışmalarımız önemli bir noktaya gelecek." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!