banner2

Merkez Bankası açıklamıştı! Konut sahibi olmak isteyenlere kötü haber: Fiyatlar ne zaman düşecek! İşte cevabı

Merkez Bankası Konut Fiyat Endekslerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de yüzde 10'un üzerinde artış görülmüştü. Peki konut fiyatları artışı ne kadar sürecek? İşte merak edilen soruların cevapları...

Ekonomi 27.07.2022, 12:29
Abone ol
Merkez Bankası açıklamıştı! Konut sahibi olmak isteyenlere kötü haber: Fiyatlar ne zaman düşecek! İşte cevabı

Merkez Bankası tarafndan çaıklanan Mayıs 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. 

ÜÇ BÜYÜK İLDE YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE ARTIŞ VAR

Üç büyük il için konut fiyat endeksi değişimine bakıldığında mayısta bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 12,7, yüzde 11,9 ve yüzde 11,5 artış görüldü. Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul'da yüzde 165,4, Ankara'da yüzde 147,5 ve İzmir'de yüzde 139,9 yükseldi.

'YOĞUN BİR KREDİ TALEBİ OLUŞTU'

Konuyla ilgili Habertürk yayınına bağlanan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya şunları söyledi:

''Merkez Bankası fiyat endeksini hesaplarken nisan, mayıs ve haziran verilerine bakıyor. Mayıs ve haziran aylarının hareketli aylar olduğunu biliyoruz. 0,99 kullandırılmaya başladığı tarih itibarıyla kamu bankaları tarafında yoğun bir kredi talebi oluştu. Bununla ilgili de evler satıldı, rakamlar çok hızlı değişti. Biz bile daha önce görmediğimiz bir süreci yaşadık. Mayıs ayında bütün olumlu faktörler bir aradaydı. 0,99, 0,89 gibi konut kredisi faiz oranları açıklandı ve uygulamaya geçti.''

KONUT FİYATLARINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Bana göre bir süre daha yükseliş devam edecek. Ama bu şu demek değil. Yüzde 145, Türkiye ortalaması. Antalya ortalaması yüzde 180 gibi ortalamalarda kademeli olarak geriye geliş başlayacaktır. Neden? Çünkü 23 Haziran itibarıyla BDDK kararıyla kredi değer oranında bir değişiklik meydana geldi. Ortalama olarak daha çok nakitiniz olması gerekiyor ve daha az kredi çekebiliyorsunuz. Bu bir etken ve piyasayı yavaşlatıyor. Enflasyon yüksek, inşaat maliyet artışları hala konut geliştiricileri tarafında önemli bir problem. Talep canlı devam ettiği sürece konut fiyatlarında artış devam edecektir. Bunun yanında yabancı ilgisi de halen devam ediyor.

FİYATLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Temel dinamik enflasyon. Enflasyon ne zaman ki hızlı yükselmeye başladı, kişilerin konut yatırımına geri döndüğünü gördük. Enflasyonun yanında ikincisi faiz dinamiği. Üçüncüsü arzımız, 2005-2017 arasındaki arz yoğunluğunu artık görmüyoruz. Arzın da azalıyor olması bir etken."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!