banner2

Merkez, bankaların fişini çekti! Bu dört uygulamadan vazgeçin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalara 'TCMB Denetimi' başlıklı bir yazı gönderdi ve söz konusu yazıda 4 uygulamadan derhal vazgeçilmesini istedi. Merkez Bankası, bu uygulamaların düzenlemenin ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

Ekonomi 01.11.2022, 10:19 01.11.2022, 10:48
Abone ol
Merkez, bankaların fişini çekti! Bu dört uygulamadan vazgeçin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, özel bankaların mesai saatleri dışında, döviz işlemlerinden ve tahvil yükümlülüklerinden kaçmak için yüksek mevduat faizi uygulama işlemlerine son vermesini istedi. Merkez Bankası, bu kararın gerekçesini, 'düzenlemelerin ruhuna aykırı' ve 'düzenlemelerin hedeflediği amaçlarla örtüşmediği'şeklinde özetledi.

MÜFETTİŞLER İNCELEYECEK

TCMB uygulamaların "müfettişler tarafından" incelenmeye devam edileceğini belirtti ve bankaların düzenlemelere ve talimatlara uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

İŞTE SON VERİLMESİ İSTENEN DÖRT UYGULAMA

TCMB'nin son verilmesini istediği dört uygulama şu şekilde:

Kredi kullanan müşterilerin elde ettikleri fonları kur korumalı mevduatta değerlendirilmesine izin verilmesi.

Kredi kullanan müşterilere kredi konusu fonların bir kısmının veya tamamının bir süre vadesiz mevduat olarak değerlendirilmesi yükümlülüğü getirilmesi.

TL mevduat kaynaklı yükümlülüklerden kaçınmak için piyasa mevduat faizlerinin çok üzerinde oranlar ile TL mevduat toplanması.

Yurt dışı yerleşik bankalar ile off saatlerde yüksek tutarlı döviz alım satım işlemleri gerçekleştirilmesine devam edilmesi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!