Yandex Metrica

Memur ve emekli maaşları için yeni formül: OVP ile hesaplar sil baştan! İşte masadaki son rakamlar

Memur ve emekli maaşları için yeni formül: OVP ile hesaplar sil baştan! İşte masadaki son rakamlar

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2024 yılı itibariyle yapılacak zamlar şimdiden merak edilerek araştırılırken geçtiğimiz gün açıklanan OVP ile hesaplar sil baştan değişti.

Ekonomi

30.04.2024, 10:49

Emekli ve memur maaşları ne kadar olacak, sorularının yanıtı merak edilerek araştırılırken geçtiğimiz gün açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile memur ve emekli maaşları için yeni bir formül gündeme geldi. İşte OVP ile yeni memur maaş hesaplaması detayları... 

Seçimlerin ardından iş başına gelen yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar kendini hissetirmeye devam ederken Türkiye ekonomisinin 2024-2026 dönemine ilişkin 3 yıllık yol haritasını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) geçtiğimiz günlerde açıklandı. Merkez Bankası tarafından yüzde 58 olarak açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini OVP'de yüzde 65 oldu. Böylece yılın 2. yarısına ait 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76'ya çıkarken, memur ve emeklinin zam hesabı da değişti.

ZAMMA REFAH PAYI EKLENECEK

Yüzde 37,76'lık enflasyon beklentisine refah payının da eklenmesi gündemde. Refah payının eklenmesiyle ocak ayında SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 45, memurlara ise yüzde 49,5 oranında bir zam yapılması bekleniyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Gelecek yıl maaşlara yapılacak zamlar merak edilerek araştırılırken SSK ve BağKur emeklilerine yüzde 45 zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 7.500 TL'den 10.875 TL'ye çıkacak. Memurlara yüzde 49,5 oranında zam yapılırsa en düşük maaş 22 bin TL'den 32.890 TL'ye yükselecek.

GÖZLER ENFLASYON VERİLERİNDE

Ancak bu rakamlar OVP'deki yıl sonu enflasyon tahmini gerçekleşirse ortaya çıkacak. TÜİK şu ana kadar temmuz ve ağustos ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. 2 aylık dönemde enflasyondaki kümülatif artış yüzde 19.44. Memur ve emekli zammı için kesin oran eylül, ekim, kasım ve aralık enflasyonlarının açıklanmasıyla netlik kazanacak.

OVP'nin açıkladığı enflasyon tahmini, memur ve emeklilerin maaşlarında önemli bir artış anlamına geliyor. Ancak bu artış, enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması durumunda daha da yüksek olabilir.

SSK ve BağKur emeklilerinin en düşük maaşı, zamla birlikte asgari ücretin üzerine çıkacak. Bu, emeklilerin yaşam standartlarının iyileşmesine önemli katkı sağlayacak.

Memurlara yapılacak zam ise enflasyonun etkisini bir nebze olsun azaltacak. Ancak memurların da enflasyon karşısında maaşlarının eridiğini söylemek mümkün.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading