banner2

Memur maaşı hesaplamasında yeni formül! Dikkat çeken refah payı detayı: Memur zammı nasıl olacak?

Kamu kurumlarında çalışan milyonlarca memur ve memur emeklilerini ilgilendiren maaş zammında gözler ocak ayına çevrildi. İşte 2024 zamları ile ilgili detaylar...

Ekonomi 21.09.2023, 20:36
Abone ol
Memur maaşı hesaplamasında yeni formül! Dikkat çeken refah payı detayı: Memur zammı nasıl olacak?

Memur maaşları ne kadar oldu, memur maaşları 2024 zamları ne kadar olacak, milyonlarca kamu çalışanı memur maaşlarına ne kadar zam alacağını merak ederek araştırıyor. İşte memur maaşları ile ilgili son durum.. 

Memurların zam oranı, gerçekleşen enflasyona göre ocak ayında belli olacak. Emekli ve memurların zamları belirlenirken neler dikkate alınacak ve ne kadar zam verilmesi bekleniyor? İşte tüm detaylar

Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren maaş zammında gözler ocak ayında. Memur ve emeklisine verilecek enflasyon farkı ocakta netlik kazanacak. Böylece toplam zam oranı belli olacak.

Peki bu süreç belirlenirken neler dikkate alınacak? AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin merak edilenleri cevapladı.

"Türkiye'de 3 statüde emeklimiz var. Memur, SSK işçi ve Bağ-kur esnaf emeklileri diye 3 kategori var. Burada memur emeklilerin maaşı toplu sözleşme kapsamında yapılıyor. Toplu sözleşmede de 6 aylık zam dilimleri haricinde bir de enflasyon farkı dahil ediliyor. SSK ve Bağ-kur emeklilerinin maaş artışları mevzuata göre son 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında oluyor."

REFAH PAYININ EKLENMESİ DE İHTİMALLER ARASINDA

Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla memur ve emeklisinin alacağı zamda iki aylık enflasyon farkı netleşti. Yüzde 29,58'lik zam oranı kesinleşti. Zengin, memur ve memur emeklileri için öngörülen zam oranıyla ilgili şöyle konuştu:

"OVP enflasyon hedeflemesine göre baktığımızda son 6 aylık enflasyonun yüzde 37,76 olmasının bekliyoruz. Enflasyon farkıyla birlikte ocak ayında memur ve emeklileri yaklaşık olarak yüzde 49,46 oranında yani yüzde 50'ye yakın artış öngörülüyor. SSK ve Bağ-kur'lulara yüzde 37,76 artış onlar için yasal olarak öngörülüyor."

Ocakta zam oranlarına ilave artış ya da refah payı eklenmesi de seçenekler arasında.

Zammın netleşmesi için son 4 aylık enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.

memur ve emeklilerin zamları belirlenirken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

  • Toplu sözleşmede belirlenen zam oranı: Memur ve emeklilerin zamları, toplu sözleşmede belirlenen zam oranı ile enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanır.
  • Enflasyon oranı: Memur ve emeklilerin zamları, son 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenir.
  • Refah payı: Hükümet, memur ve emeklilere ilave bir zam olarak refah payı verebilir.

Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla memur ve emeklisinin alacağı zamda iki aylık enflasyon farkı netleşti. Yüzde 29,58'lik zam oranı kesinleşti.

OVP enflasyon hedeflemesine göre bakıldığında son 6 aylık enflasyonun yüzde 37,76 olmasının beklendiğini belirten AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, enflasyon farkıyla birlikte ocak ayında memur ve emeklilerinin yaklaşık olarak yüzde 49,46 oranında yani yüzde 50'ye yakın artış öngördüğünü söyledi.

SSK ve Bağ-kur'lulara ise yüzde 37,76 artış yasal olarak öngörülüyor.

Ocakta zam oranlarına ilave artış ya da refah payı eklenmesi de seçenekler arasında.

Zammın netleşmesi için son 4 aylık enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.

Bu bilgilere göre, memur ve emeklilerin zam oranı, ocakta açıklanacak son 4 aylık enflasyon verilerine göre belirlenecek. Son 4 aylık enflasyon oranı, yüzde 37,76'nın üzerinde olursa, memur ve emeklilerin zam oranı da bu oranın üzerinde olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!