banner2

Mehmet Şimşek kritik görüşmelere başlıyor: Faiz artırımı beklentisi gündemde

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sahaya iniyor. Perşembe günü banka genel müdürleriyle bir araya gelecek olan Şimşek'in toplantıda yeni ekonomi politikalarına ilişkin bilgileri paylaşacağı bekleniyor.

Ekonomi 09.06.2023, 10:49 09.06.2023, 12:48
Abone ol
Mehmet Şimşek kritik görüşmelere başlıyor: Faiz artırımı beklentisi gündemde

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği'ne üye bankaların genel müdürleriyle bir araya gelecek. Yapılacak görüşmelerde Mehmet Şimşek'in yeni ekonomi politikalarını açıklayacağı iddia edildi.

"ZAMAN VE SABIR"

Hande Fırat bir yazısında, "Kurlar artarken herkesin gözü kulağı ekonomideki gelişmelerde. Geçen salı yazımda Mehmet Şimşek politikaları için “zaman ve sabır” vurgusuna dikkati çekmiştim. Hazine ve Maliye Bakanı hem bu iki kavramı içeren hem de dikkat çeken mesajlar veren bir açıklama yaptı. Önce bu açıklamanın ana başlıklarını hatırlatacağım, sonra da bu açıklamaların arkasındaki gelişmeleri, bir anlamda şifreleri, “Ekonomide neler oluyor?” sorusuna da yanıt vermeye çalışarak sizlerle paylaşacağım" ifadelerini kullandı.

"DAHA ZENGİN VE DİRENÇLİ TÜRKİYE"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise "Daha zengin ve dirençli bir Türkiye yaratmak için takip edeceğimiz prensipler şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik olacaktır. Yerel ve uluslararası zorluklar arasında yol alırken, öngörülebilirliği artırmak için kurala dayalı politika oluşturma taahhüdümüzü teyit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİSİ

Söz konusu 'normalleşme' sürecinde TCMB'nin yeni yönetimiyle beraber dünya genelinde başta Fed ve ECB olmak üzere merkez bankalarının enflasyonla mücadele için uyguladığı politikalara benzer bir politika uygulaması bekleniyor. Bu da faiz artırımı anlamına geliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!