McDonald's Türkiye, Katarlı Boheme Investment şirketine satıldı: İşte dudak uçuklatan fiyat

Önemli fast food restoran zincirlerinden biri olan McDonalds Türkiye, Boheme Investment şirketine satıldı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan bilgiye göre şirket 54.5 milyon dolara satıldı.

Ekonomi 11.05.2022, 20:42 11.05.2022, 21:09
Abone ol
McDonald's Türkiye, Katarlı Boheme Investment şirketine satıldı: İşte dudak uçuklatan fiyat

Anadolu Grubu, McDonald's Türkiye'yi, 54.5 milyon dolara Katarlı Kamal Saleh Al Mana’ya ait Boheme Investment şirketine sattı.

AG Anadolu Grubu Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan ve Türkiye'deki McDonald's restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH şirketine veya Türkiye'deki herhangi bir iştirakine satılmasına yönelik olarak Şirketimiz ile Boheme Investment GmbH arasında 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalanmıştır.

Pay devrinin tamamlanması pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesine tabi olup, devrin 2022 yılının ilk yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir. 

54.5 MİLYON DOLARA SATILDI

Taraflarca sağlanmış mutabakata göre, Anadolu Restoran sermayesinin %100'ünü temsil eden payların devir bedeli, 54.500.000 USD tutarı üzerinden Anadolu Restoran'ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın çıkarılması şeklinde belirlenecektir. Bahsedilen net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak tutarın yaklaşık 5-6 milyon USD olması öngörülmektedir.

KARTAR'DAKİ ŞİRKETE ORTAK

Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya'da kurulu bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana'nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana'nın, Katar'daki McDonald's restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!