Yandex Metrica

Masada asgari ücret var! Kulislerde o rakam konuşuluyor: İşte beklenen yeni ücret

Masada asgari ücret var! Kulislerde o rakam konuşuluyor: İşte beklenen yeni ücret

Asgari ücret tartışmaları henüz bitmiş değil. Hükümet tarafından asgari ücrete ara zam yapılmayacağı defalarca belirtildi ama bu konuda hala bir beklenti var. Kulislerde konuşulan o rakam çalışanı tatmin etmese de "hiç zam yapılmamasından iyi" dedirtiyor.

Ekonomi

11.06.2024, 23:35

Türkiye'de asgari ücret alan ya da almayan herkesin gündeminde asgari ücrete zam var. Normal şartlarda senede bir defa o da yılbaşı itibarıyla zamlanan asgari ücret geçtiğimiz yıl sene ortası zammıyla çalışanları sevindirmişti. Bu yıl aynı uygulamanın olmayacağı yani senede bir defa zamma devam edileceği belirtilse de çalışanlar ümidini kaybetmiş değil.

Konuyla ilgili olarak Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğini belirterek şu ifadeyi kullandı: "Bu ekonomik ortamda asgari ücretle başlayacak ve diğer ücretlere yansıyacak bir düzenleme yapılması gerekiyor."

Şimdi kulislerde asgari ücrete yapılacak olası zam miktarı konuşuluyor. Hükümetin sürpriz bir zam kararıyla çalışanları sevindireceği haberleri ise her asgari ücret haberinin dikkatle takip edilmesine neden oluyor. 

İŞTE O RAKAM

Gelelim hesaplara... İlk 6 ayda enflasyon farkının yüzde 25 civarında olması bekleniyor. Asgari ücretlinin ise bu yüzde 25 farktan faydalanamayacağı, asgari ücretliye yüzde 15 civarında bir zam yapılacağı konuşuluyor. Bu da 17 bin 2 lira olan asgari ücretin 19 bin 552'ye yükselmesi demek.

Habere Tepki Ver

1

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading