banner2

Marketteki fahiş vurgun belgelendi! Ucuza alıp 22 liraya sattılar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Demir, zincir marketlerin fahiş fiyatlarıyla ilgili konuşurken ''Birbirine yakın üç markette aynı firma tarafından üretilen domates salçaları farklı fiyatlarla satılıyor. Meyve sebzeyi 2 liradan aldılar, 22 liraya sattılar. Bu vurgun, bu vatandaşın mutfağında sorun çıkartmaya çalışmak, sokağa çağırmak. Tencere darbesi bu.'' dedi.

Ekonomi 28.11.2022, 14:15 28.11.2022, 15:31
Abone ol
Marketteki fahiş vurgun belgelendi! Ucuza alıp 22 liraya sattılar

Enerjide ve kurda rakamlar yükselişe geçmemesine rağmen zincir marketlerin ürünlerin etiketini süreklli değiştirip fahiş fiyatlar uygulaması dar gelirli vatandaşları isyan ettirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Para cezası ıslah etmiyor demek ki, daha farklı yaptırımlar ugulayacağız'' şeklinde açıklama yapmasına rağmen zincir marketler dar gelirli vatandaşların cebine göz dikmeye devam ederken fahiş zamlar belgeleriyle ortaya çıktı.

''BORSA FİYATI GİBİ ETİKET FİYATLARI OLMAYA BAŞLADI''

Sabah gazetesine konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Demir, son dönemde market fiyatlarındaki artışlarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Tarihte nerede görülmüş ki, fiyatlandırma da patates ve soğan muzun fiyatını geçmiş. Fiyatlandırmayı çökerttiler. Borsa fiyatı gibi etiket fiyatları olmaya başladı. Her saat etiket değişiyor. Bu durumun matematiksel hesabı yok. Kaç aydır dolar aynı. Mazot aşağıya düştü. Süt bölgelere göre değişmekle birlikte en yüksek 9 lira. Ama 30 liraya satıyorlar. Bu bizde gösteriyor ki büyük bir oyun var. Devletin buna fırsat vermemesi lazım.''

''HÜKÜMETİN ALEYHİNE ÇEVİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR''

''Hükümet tarımda tarihi rekora imza attı.'' diyen Ömer Demir, ''2 yıl önce köylü çiftçi bu kadar para kazanmıştı. 42 yıl sonra hububatta bu kadar para kazanabildi. Dünya borsasını üzerinde alım yaptık. Dünya borsasında, 300-310 dolar arası hububat alımı yapılırken, biz 400 dolar civarında hububat aldık çiftçiden. Alım garantisi verdik. 400 tane TMO alım varken, 200 tane daha seyyar alım merkezi kurduk. Bu devlet her şeye rağmen, fırıncının aldığı 50 kiloluk unun yüzde 45 fiyatını karşılıyor. Bunu şekerde de yapıyor. Bizde stok sıkıntısı yok. Fakat hükümetin aleyhine çevirmek için çalışıyorlar.'' şeklinde konuştu.

''2 LİRADAN ALIP 22 LİRAYA SATTILAR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl koridorunu açmasıyla birlikte dünyanın rahat bir nefes aldığına dikkat çeken Ömer Demir, ''Var olan ayçiçek yağına yok dediler. İnsanları galeyana getirdiler. 90 ile 110 lira arasında olan ayçiçek yağını 300 liraya kadar sattılar. İki haftada 500 bin teneke yağ sattılar. 100 milyonun üzerinde para kazandılar. Şimdi vatandaşı sokağa nasıl iteriz derdindeler. Bu vurgun, bu vatandaşın mutfağında sorun çıkartmaya çalışmak, sokağa çağırmak. Tencere darbesi bu. Mutfakta patates, soğan olmazsa mutfakta yemek yapamazsın. Mutfakta yemek çıkmazsa sorun çıkar. Bunu da hükümete yıkmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunu açamasaydı, şu an yediğimiz ekmek 20 liranın üzeriydi. Dünyada gıda savaşı başlamıştı. Meyve sebzeyi 2 liradan aldılar, 22 liraya sattılar. Biberi, 2 liradan aldılar, 22 liraya sattılar. Elmayı 1.5 liraya aldılar, 18 liraya sattılar. Dereotunu 1 liraya aldılar, 22 liraya sattılar. Bahane olarak mazotu gösterdiler.'' dedi.

AYNI SALÇA 3 FARKLI FİYAT

Aynı salçanın üç farklı fiyata satıldığını belirten Ömer Demir, ''Antalya'da portakal 5 lira. İstanbul'da 22 lira. Aynı Antalya'da portakal 17 lira. Hal yasası acilen çıkartılmalıdır. Fiyatlamayı alt üst ediyorlar. 1 kilo kıyma 150 lira, 1 kilo kaşar 210 lira. Büyük bir operasyon çıkartmaya doğru gidiyorlar. Köylüyü çiftçiyi kendi alanında desteklememiz gerekir. Birbirine yakın üç markette aynı firma tarafından üretilen domates salçası 46,95 TL, 61,75 TL ve 79,95 TL'ye satılıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!