Yandex Metrica

Madeni parada yeni dönem! 25, 50 kuruş ve 1 TL'si olanlar dikkat! O devir resmen kapanıyor

Madeni parada yeni dönem! 25, 50 kuruş ve 1 TL'si olanlar dikkat! O devir resmen kapanıyor

Son dönemde artış gösteren enflasyon madeni paraların eriyip gitmesine neden oldu. Bu kapsamdan maliyeti ederinden pahalıya gelen madeni paralar için Merkez Bankası yeni bir karar aldı. Elinde 25, 50 kuruş ve 1 TL'si olanlar dikkat! Artık bu paralarda yeni dönem başlıyor.

Ekonomi

23.01.2024, 21:50

Pandemi ile birlikte küresel dünyada artış gösteren enflasyon Türkiye'yi de etkiledi. Son dönemde yükselen enflasyon ile beraber madeni paralar ciddi bir değer kaybına uğradı. Öyle ki madeni para yapımında kullanılan materyaller ciddi maliyetlere yükseldi. Hal böyle olurken Merkez Bankası olaya el attı. Madeni parada artık yeni döneme geçiliyor.

Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942 Bin TL'den başlayan fiyatlarla... Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942... Haberi Görüntüle

MERKEZ BANKASI TALİMATI VERDİ

Dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz nikel, bakır, tunç ve alüminyum gibi madenlerin fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı. Bu madenlerin ciddi yükselişi bozuk para yapımını ciddi maliyetlere çıkardı. Madeni para yapımının maliyetinin yükselmesiyle beraber Merkez Bankası yeni dönemin ilk adımını attı. Darphanelere madeni paralar ile ilgili talimatını verdi.

İŞKUR'dan dikkat çeken açıklama: İşte en fazla aranan meslek İŞKUR'dan dikkat çeken açıklama: İşte en fazla aranan meslek Haberi Görüntüle

25, 50 KURUŞ VE 1 TL İÇİN YENİ KARAR

Nikel, bakır, tunç ve alüminyum gibi alaşımların fiyatlarında da rekor yükseliş madeni paraların basım maliyetlerini ciddi oranda arttırdı. Hal böyle olunca darphane madeni paraların boyutlarında değişikliğe gitti. Merkez Bankası tarafından alınan karar kapsamında Darphane tam 14 sene sonra madeni paraların boyutlarında değişikliğe gitti. Madeni bozuk paralarda hem kalınlık azaltıldı hem de boyut küçültüldü. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading