banner2

Maaşlara fedakarlık zammı geliyor! Bu meslek grubundaki herkes zamlı maaş alacak! 7500 TL + ek zam ile birlikte maaşlar yükselecek

Hükümet, aldığı karala en düşük emekli maaşını 7500 TL'ye yükseltmişti. Bununla beraber bayram ikramiyelerine yapılacak zammı ve geçici işçiye kadro düzenlemesi içeren teklif Komisyon'dan geçti. Pakette güvenlik korucularına, gazilere ve doktorlara da müjdeler var.

Ekonomi 29.03.2023, 20:25
Abone ol
Maaşlara fedakarlık zammı geliyor! Bu meslek grubundaki herkes zamlı maaş alacak! 7500 TL + ek zam ile birlikte maaşlar yükselecek

GAZİLER İÇİN DÜZENLEME

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifiyle, emeklilere yapılan zamlarla beraber muharip gaziler için de düzenleme yapıldı. Teklife göre gazi aylıkları arasındaki farklılıklar giderilecek. Aylıklar asgari ücretin net tutarında aylık olarak ödenecek. Hak sahibinin ölümü halinde ise bu aylık dul eşe % 75 oranında bağlanacak, dul eşin tekrar evlenmesi halinde kesilecek.

GÜVENLİK KORUCULARI EN DÜŞÜK 7500 TL ALACAK

Komisyonda, teklife yeni madde kondu. Maddeye göre güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, 1 Nisan'dan itibaren en düşük 7 bin 500 lira larak ödenecek. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, korucularına en düşük 7 bin 500 liralık emekli aylığı bağlanmasının yıllık maliyetinin yaklaşık 1.2 milyar lira olduğunu söyledi.

GEÇİCİ İŞÇİYE FAZLA ÇALIŞMA İMKANI TANINIYOR

Kanun teklifi, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresini artırıyor. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak. İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları işyerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek. Görüşmelere katılan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, geçici işçilerin kadroya alınmalarının daha sağlıklı ve adaletli olacağını belirterek, "Burada 11 ay 29 gün çalıştırma imkanı idareye bırakılıyor" dedi.

UZMAN DOKTORLAR İÇİN MAAŞ DÜZENLEMESİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanması için ek ödeme yapılacak. Halen 23 bin 389 lira maaş alan kamu kurumunda çalışan bir uzman doktorun maaşı teklifin yasalaşmasıyla 38 bin 517 liraya çıkacak.

EMEKLİLERE ZAM

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan değişiklikle emekliye bayramın içinde bulunduğu Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ödenen 1100'er lira 2000 liraya yükseltilecek. En düşük emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilecek.

YARGI ÜYELERİ

Yargıtay birinci başkan vekilleri, Danıştay başkan vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin kıstas aylık oranı Anayasa Mahkemesi üyeleri ile aynı olacak şekilde yeniden düzenlenecek. Maaş düzenlemesi ek göstergeyle yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!