banner2

Maaşı 90 günde bağlanmayan EYT'liler dikkat: 34.200 TL'ye kadar avans imkanı...

EYT düzenlemesi, 3 Mart'ta yürürlüğe girmişti ve bu tarihten itibaren EYT'liler SGK'ya başvurularını yapmaya başladı. Bugüne kadar yaklaşık 2.2 milyon kişi başvuruda bulundu. Ancak mükerrer başvuruların düzeltilmesi sonucunda bu rakam 2 milyon olarak revize edildi. Bu süre zarfında 1.9 milyon kişinin emeklilik işlemi tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, EYT'li vatandaşların tamamına maaşlarının yıl sonuna kadar bağlanacağını açıkladı. Primlerini ve sigortalılık şartlarını tamamlayanlar ise emeklilik başvurularını sürdürüyor. Her yıl on binlerce kişi emeklilik işlemlerini tamamlıyor.

Ekonomi 24.09.2023, 11:47 24.09.2023, 11:59
Abone ol
Maaşı 90 günde bağlanmayan EYT'liler dikkat: 34.200 TL'ye kadar avans imkanı...

Yoğunluktan kaynaklanan gecikmeler durumunda, avans seçeneği devreye giriyor. SGK, maaşları 90 gün içinde bağlanamayan emeklilik başvuru sahiplerine, talep etmeleri halinde avans ödemesi yapıyor.

Bu nedenle, şu ana kadar emeklilik maaşı bağlanmayan EYT'liler istedikleri takdirde avans başvurusu yapabilirler. SGK, bu kişilerin emekli aylığına hak kazanıp kazanmadığını belirlemek üzere taleplerini değerlendiriyor.

Eğer aylığa hak kazandıkları tespit edilirse, bu durumda üç aylık avans ödemesi, net asgari ücretin 3 katı olan yani 34 bin 200 TL'ye kadar yapılıyor.

MAHSUPLAŞMA OLACAK 

Avans ödemesinin, kişinin alacağı ilk emekli aylığından yüksek olması durumunda, fazla olan kısmı bir sonraki emekli aylığından düşülecek.

Bu kesinti, toplam aylığın dörtte birini aşamaz. Bu nedenle avans miktarı, ödenen aylığı geçse bile, her ay en fazla aylığın dörtte biri kadar kesinti yapılabilir.

Buna ek olarak, aylık bağlanma talebinden sonra 90 gün geçtiyse ve kişi avans talep etmezse, SGK otomatik olarak avans ödemesi yapmıyor. Bu sebeple avans talep eden kişilerin SGK'ya bu taleplerini bildirmeleri gerekiyor.

HAK KAYBI YOK 

Aylığı sonradan bağlanan kişilerin herhangi bir kaybı söz konusu değil. Başvurularını yapmış olanlar, emeklilik hakkını kazandığı tarihten itibaren bayram ikramiyeleri dahil olmak üzere tüm maaşlarını alacak. 

Ancak, gecikmiş maaşlar için devlet tarafından herhangi bir faiz ödemesi yapılmıyor. Paraya sıkışan kişiler ise avans imkanından yararlanabilir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

SGK'dan avans talep etmek isteyen EYT'li vatandaşların bu başvurularını yazılı olarak yapmaları gerekiyor. Bu amaçla hazırlanacak dilekçenin SGK hizmet merkezlerine sunulması halinde başvurular işleme alınacak.

EYT'lilerin ilk olarak e-Devlet üzerinden aylık taleplerini yapmış oldukları tarihi doğrulamaları, bu tarihten itibaren 90 günün geçip geçmediğini hesaplamaları ve eğer 90. gün geldiyse hala 'aylık bağlandı' ibaresinin görünmüyorsa, SGK'ya bir dilekçe ile avans taleplerini iletmeleri gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!