banner2

Maaş düzenlemesinde yeni dönem! Bakan Şimşek açıkladı

Orta Vadeli Program ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "OVP'ye ilk tepkiler olumlu. Yatırımcılarla diyaloğumuz güçlü, Yatırımcı toplantılarını Japonya'dan başlatıyoruz. Kur rejiminde herhangi bir değişiklik olmayacak. Yatırımcılara ve ihracata çok güçlü destek vereceğiz." dedi. Bakan Şimşek "Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak" ifadesini kullandı.

Ekonomi 07.09.2023, 14:51 07.09.2023, 16:05
Abone ol
Maaş düzenlemesinde yeni dönem! Bakan Şimşek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Orta Vadeli Program ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''EN UFAK TEREDDÜT YOK''

Ankara'da düzenlenen basın toplantısı sonrasında açıklama yapan Bakan Şimşek, OVP'ye yönelik "Dezenflasyon programına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın desteği tam; bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz. En ufak bir tereddüt yok.  OVP'nin felsefesi Türkiye'nin olumlu bir döngüye gireceği yönündedir. Onun için bir geçiş dönemi öngördük. Şu anda o geçiş dönemindeyiz." dedi.

''PROGRAMIN DIŞ AYAĞI GÜÇLÜ OLACAK''

"Yapısal reform gündemi çok net takvimlendirilmiş. Şimdi bunun bir ayağı kalıyor. Dış kaynak ayağı. Ben dış kaynak ayağının oldukça güçlü olacağına inanıyorum. Yatırımcılarla diyaloğumuz güçlü, Yatırımcı toplantılarını Japonya'dan başlatıyoruz; Birleşik Arap Emirlikleri'nde sonuç yakın." diyen Şimşek, G20, Almanya, New York, Londra, Asya ve Ortadoğu'da yıl sonuna kadar görüşülmedik yatırımcı bırakmayacaklarını söyledi. 

''YATIRIMLARA İHRACATA ÇOK GÜÇLÜ DESTEK VERECEĞİZ''

İç talebin yeniden dengelenmesi ihtiyacının çok net olduğunu kaydeden Şimşek, "İç talep yavaşlayacak, yatırımlara ihracata çok güçlü destek vereceğiz. Önce rezervleri güçlendireceğiz daha sonra kur korumalı mevduattan çıkış olacak.'' ifadelerini kullandı.

''ÜCRET DÜZENLEMESİ HEDEF ENFLASYONA GÖRE YAPILACAK''

İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngördüklerini söyleyen Şimşek, amacın sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek "Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!