Yandex Metrica

Lüks hayata son! Vergi paketinin detayları belli oldu

Lüks hayata son! Vergi paketinin detayları belli oldu

9 gün sürecek Kurban Bayramı tatili sonrasında Meclis’e sunulması beklenen Vergi Paketi’nin TBMM'nin tatile girmeden önce yasalaştırılması hedefleniyor. Taslakta yer alan düzenlemelerle en az 226 milyar TL’lik bir ek gelir olanağı yaratılması öngörülüyor.  

Ekonomi

15.06.2024, 10:31

AK Parti hükümeti ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı vergi paketi taslağı tamamlandı. Teklif, 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinden sonra Meclis'e sunulacak. Sunulacak teklifin yaklaşık 60 madde olması bekleniyor. Söz konusu teklifin 15 maddesi yeni getirilecek asgari kurumlar vergisi düzenlemesi ve bu düzenleme sebebiyle diğer kanunlara yapılacak atıflardan oluşacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in daha önce duyurduğu “asgari kurumlar vergisi” uygulaması da vergi paketinde yer alacak. Buna göre Türkiye’de faaliyet gösteren her şirketin, vergi teşviki, istisnalar ve muafiyetlerden yararlansa bile asgari yüzde 15 oranında kurumlar vergisi ödemesi hedeflendi.

SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan herkes artık emekli! SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan... Haberi Görüntüle

VERGİSİZ KAZANÇ OLMAYACAK

Yaklaşık 60 maddeden oluşması beklenen vergi paketindeki ikinci yeni uygulama ise ‘asgari gelir vergisi’ sistemi olacak. Bu mevzuat vergi sistemine yeni eklenecek. Bu düzenleme, doktorluk, diş hekimi, mali müşavir ve mühendislik gibi bazı meslek gruplarının yıllık kazançları üzerinden peşin vergi alınmasını öngörüyor.

AK Parti kaynakları konuya ilişkin şu bilgileri verdi;

''Özellikle, doktor, diş hekimi, mali müşavir vs. gibi meslekleri yapıp da yıllardır vergi ödemeyenler söz konusu. Hatta 20 yıldır faaliyetteler ama maalesef sürekli zarar beyan edenler var. Zarardaysan bir işletme 20 yıl niye çalışsın? Vergisiz kazanç olmaz. Bunları tevkifata tabi tutacağız. Yani peşin vergi gibi olacak. Bir alt sınır belirlenecek. Her hâlükârda belli bir oranda asgari bir gelir vergisi ödeyecek. Yıl sonunda ‘Ben zarar ettim’ deyip bunu belgelendirirse bir mahsuplaşma olacak. Ancak alt sınırdaki vergiyi yine de ödeyecek. Çünkü bu alanda bir vergi kaçağı var. Bunu önlemeye dönük bir adım olacak''

Koçlar, Fenerbahçe- Kalamış Yat Limanı'nı alıyor! Koçlar, Fenerbahçe- Kalamış Yat Limanı'nı alıyor! Haberi Görüntüle

KRİPTO VARLIKTAN İŞLEM VERGİSİ ALINACAK

Söz konusu vergi paketinde ayrıca kripto varlıklardan işlem vergisi alınması, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul yatırım fonlarının bünyelerindeki gayrimenkullerden elde edilen gelirler üzerinden yüzde 15 oranında asgari kurumlar vergisi ödenmesine yönelik düzenlemeler yer alacak. Yine KÖİ projelerinden elde edilen gelirlerden alınan verginin de artırılması hedefleniyor. Bazı maden aramalarında uygulanan KDV istisnasının kaldırılması da pakette yer ayacak.

Şubeye gitmenize gerek kalmayacak! e-Devlet'te 2 yeni özellik: Araç sahiplerini ilgilendiriyor Şubeye gitmenize gerek kalmayacak! e-Devlet'te 2 yeni özellik: Araç sahiplerini... Haberi Görüntüle

TASARRUF YASASI GELİYOR

Öte yandan AK Parti’nin hazırladığı ikinci torba teklif ise bazı tasarruf tedbirlerinin uygulanmasına dair kanuni düzenlemelerden oluşacak. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanlığına kamudaki ekonomik ömrünü tamamlamış araçların satışına ilişkin yetki verilecek. Ayrıca pakette yer alan kamudaki bazı mükerrer kurumların kapatılması kapsamında, vergi daireleri ile defterdarlıkların tek çatı altında toplanması, tüm illerde vergi dairelerinin kapatılarak, defterdarlık adı altında teşkilatlanmaları ve vergi dairelerinin hizmetlerinin defterdarlıklar tarafından verilmesi öngörülüyor.

Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Haberi Görüntüle

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARÇLARI ARTACAK

Vergi paketinde yurt dışı çıkış harçlarına zam yapılması da bekleniyor. Buna göre mevcutta 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının 1.000 lira ile 1.750 lira aralığında artması öngörülüyor. Eğer harç 1.000 lira olarak belirlenirse artış oranı yüzde 566, 1.750 lira belirlenirse yüzde 1.066 olacak.

Karşılıksız 17 bin liralık sosyal yardım verilecek: Ev hanımı, çalışan fark etmiyor! Tek şart... Karşılıksız 17 bin liralık sosyal yardım verilecek: Ev hanımı, çalışan... Haberi Görüntüle

HAZİNE'YE 226 MİLYAR TL'LİK KATKI

Yeni vergi paketiyle Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 0,7’sine denk ek gelir sağlanması hedefleniyor. Bu da en az 226 milyar TL’lik bir kaynak anlamına geliyor.

Habere Tepki Ver

0

3

1

1

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading