banner2

Küresel helal ekonomide büyük beklenti! İşlem hacmi 4,96 trilyon dolara çıkacak

Dünya genelinde helal gıda pazarı giderek gelişme gösteriyor. ABD merkezli pazarlama araştırma şirketi olan Frost ve Sullivan helal ekonominin yükseliş eğiliminde olduğunu tespit etti. Helal gıda pazarının 2030 yılına kadar 4,96 trilyon dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Ekonomi 07.09.2022, 11:25 07.09.2022, 11:57
Abone ol
Küresel helal ekonomide büyük beklenti! İşlem hacmi 4,96 trilyon dolara çıkacak

Helal gıda pazarı dünyada giderek yükseliş gösteriyor. ABD merkezli pazarlama araştırma şirketi olan Frost ve Sullivan helal gıda pazarındaki yükseliş ivmesinin detaylarını paylaşto. 

2020 yılında helal ekonomi pazarının 2,30 trilyon dolara kadar yükseldiği belirtilirken, 2030 yılında helal gıda pazarının 4,96 trilyon dolara kadar yükselmesinin beklendiği bildirildi. 

HELAL EKONOMİ KÜRESEL ZİNCİRLE ENTEGRE OLMAYA HAZIRLANIYOR 

Frost and Sullivan'ın kıdemli ekonomisti Neha Anna Thomas açıklamasında, "Helal ticaret ve İslami finansın potansiyel olarak altyapı gelişimini hızlandırmasıyla, helal ekonomi küresel ticaret ve tedarik zincirleriyle daha entegre olmaya hazırlanıyor." sözlerine yer verdi. 

Diğer yandan Thomas, "Ayrıca, hükümetler, helal endüstrinin büyümesini artıracak ulusal ana planlar ve sertifikasyon kapsamının genişletilmesi yoluyla düzenleyici politika desteğini güçlendiriyor." diye konuştu. 

HELAL EKONOMİDE BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜKSELTİLDİ 

Konuyla alakalı yayınlanan raporda, Rusya-Ukrayna savaşının ve yüksek petrol fiyatlarının etkenleri ile Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) helal ekonomik büyüme beklentilerini artırdığı belirtiliyor.

Diğer yandan mayıs ayında Frost ve Sullivan, Suudi Arabistan için ocak ayı GSYİH büyümesini yüzde 4,8'den yüzde 7,4'e çıktı. 

HELAL LOJİSTİK ALTYAPI KURULMASI GEREKİYOR 

Raporda, GCC'nin helal ürün talebini karşılamak isteyen şirketlerin üretim ve depolama sırasında helal uyumlu lojistik altyapı kurmaya önem göstermeleri gerektiği bildirildi. 

Hükümetlerin ayrıca sertifikasyon şartlarının sayısını azaltmaya ve helal ticareti teşvik etmeye yardımcı olmak için helal standartları ve akreditasyon süreçlerini birleştirmeye çalışmalarının gerektiği belirtildi.

'HELAL GIDA ZİNCİRİ İÇİN İLERİ TEKNOLOJİ KULLANIN'

Thomas açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Helal ürün değer zinciri boyunca şeffaflık ve izlenebilirlik çok önemlidir. Bu nedenle hükümetler, helal ekonomi ana planlarını geliştirirken blok ileri teknolojilerin benimsenmesini teşvik etmeli, ayrıca işletmeler de bunu yapabilir. Teknoloji girişimleriyle ortaklık kurun. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!