Yandex Metrica

Sitede Ara

Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi: Gözler Temmuz ayında!

Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi: Gözler Temmuz ayında!

Temmuz ayı enflasyon oranının açıklanması beklenirkne emekli vatandaşlara 6 aylık enfasyon oranı zammı yapılması bekleniyor. Ancak asgari ücretli çalışanlarda ara zam talebinde bulunurken bayram sonrası ara zam müjdesi verilebileceği kulislerde konuşulmaya başlandı.

Ekonomi

12.06.2024, 10:39

3 Temmuz günü TÜİK verileri kapsamında 2024 yılı 6 aylık enflasyon oranının açıklanması bekleniyor. Enflasyon oranının açıklanmasının ardından ise emeklilere yönelik yeni bir asgari ücret tartışması da beraberinde geldi.  Enflasyonun artması ile birlikte Haziran ayında asgari ücret açlık sınırının altına indi. Asgari ücret zam yapılması tartışılmaya başlarken Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp asgari ücrete ilişkin önemli değerlerndimelerde bulundu. 

Otomobil ithalatında yeni düzenleme: Yatırım yapanlar vergiden muaf tutulacak! Otomobil ithalatında yeni düzenleme: Yatırım yapanlar vergiden muaf tutulacak! Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINN ALTINDA KALDI

Prof. Dr. Selvi Demiralp asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklama kapsamında, “Düşük gelir grupları gelirlerinin çoğunu kiraya, gıdaya, ulaştırmaya harcadığı için onların sepetindeki ağırlıklandırma çok daha yüksek. Her ne kadar mevcut manşet enflasyon oranı 75,5 olsa da, ki 75,5 de çok yüksek bir rakam, vatandaşın hissetmiş olduğu enflasyonun üç haneli olduğunu görüyoruz. Bu kadar yüksek bir enflasyon ortamında asgari ücrete bir düzenleme yapılmamasını doğru bulmuyorum.” dedi.

Asgari ücrete zam yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Selvi Demiralp, “Enflasyonun yüzde 38 seviyelerine düşeceğine inanmıyorum. Bizim tahminimiz yüzde 50’lere yakın bir oran. Bu ekonomik ortamda da asgari ücretle başlayacak ve diğer ücretlere yansıyacak bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yaşanan enflasyon çok ciddi politik hataların sonuçlarından kaynaklanıyor. Bu hataların bedelini vatandaşın alım gücü düşürülerek ödetilmemelidir. Bir bedel ödenecekse bunu tüm toplum ödemelidir.” belirtti. 

Turizm baronları devrede! Boş kalan otellerin faturasını Yunan adalarına kestiler: Kapıda vize kaldırılacak mı? Turizm baronları devrede! Boş kalan otellerin faturasını Yunan adalarına kestiler:... Haberi Görüntüle

KUSLİLERDE ASGARİ ÜCRETE ZAM KONUŞULUYOR

Kulislerde yer alan bilgilere göre ise 2024 yılının 6 aylık enflasyon oranı kapsamında yüzde 25 oranında enflasyon olması beklenirken Asgari ücrete ise yüzde 15 oranında iyileştirme yapılabileceği konuşuluyor. İyileştirme yapılması halinde ise Temmuz ayında 17.002 TL'den 19. 552 TL'ye yükseltilmesi ihtimaller arasında yerini aldı.

Zamlı maaşlar belli oldu! 2024 Temmuz ayı memur, öğretmen ve polis maaşları ne kadar oldu? Zamlı maaşlar belli oldu! 2024 Temmuz ayı memur, öğretmen ve... Haberi Görüntüle

GÖZLER BAYRAMDAN SONRAYA ÇEVRİLDİ

Enflasyon verilerinin 3 Temmuz'da açıklanamsı beklenirken asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin kesin bir karar alınmadığı ancak bayram sonrasında konunun üzerinde tartışılacağı düşünülüyor.

Habere Tepki Ver

4

11

3

1

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading