banner2

Kritik Fed kararı sonrasında kripto para piyasasını neler bekliyor? Bitcoin, Ethereum, Ripple, Shib coin yükselir mi düşer mi? 

Bitcoin'in müthiş rallisiyle 44 bin dolardan 67 bin dolara kadar çıktığı Ekim ayında SEC'nin ETF onaylarından Facebook'un Metaverse açıklamasında kadar fiyatı yukarı iten birçok etken yer almıştı. Kasım ayında ise kripto paraların yönünü özellikle FED'in faiz kararı ve varlık alımlarındaki politikası belirleyecek. Fed kararı Bitcoin'i etkiler mi?

Ekonomi 03.11.2021, 17:07 03.11.2021, 17:37
Abone ol
Kritik Fed kararı sonrasında kripto para piyasasını neler bekliyor? Bitcoin, Ethereum, Ripple, Shib coin yükselir mi düşer mi? 

Dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin, Ekim ayını 60 bin dolar seviyesinin üzerinde noktalarken, Kasım ayındaki yön, özellikle FED’in para politikalarıyla ve faiz kararlarıyla doğru orantılı olacak.  Bitcoin'in hareketlerini etkileyecek önemli gelişmelerden biri de ABD Merkez Bankası’nın (FED) varlık alımlarını azaltmaya başlayıp başlamayacağı konusu olarak dikkat çekiyor.

FED KARARI BUGÜN!

FED başkanı Jerome Powell, bir süredir varlık alımlarının kademeli olarak azaltılmasını plânladıklarını belirtiyordu ancak Powell aynı zamanda ülkedeki enflasyonun da beklenenden daha uzun sürebileceğini söylüyordu. Bu yüzden FED’in faiz ve varlık alım politikaları da merakla bekleniyor. Konuyla ilgili FED toplantısı dün yapıldı. Bugün saat 21:00'da gerçekleşmesi planlanan açıklamada uzmanlar FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklamasını öngörüyor.

fed binası

FED'İN FAİZ KARARI BİTCOİN'İ ETKİLER Mİ?

Fed'den faiz artırımı ya da azaltımı kararı gelmesi durumunda kripto para türlerinde sert hareketler bekleniyor. Bu hareketlerin yönü Fed kararından sonra belli olacak. 

Fed'in politika faizini sabit tutması halinde ise Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto para türlerinde yükseliş görülebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!