Kripto parada dönen rakam dudak uçuklatıyor! Türkiye'nin son kestiği ceza devede kulak bile değil

Türkiye kripto para borsası kullanımında Avrupa birincisi. Burada Türk vatandaşlarının günde 1 milyar dolarlık işlem yaptığı sanılıyor. MASAK'ın geçtiğimiz ay Binance TR'ye kestiği 8 milyon TL'lik 'rekor' ceza, bu borsanın sahiplerinin sadece birkaç dakikada kazandığı rakama tekabül ediyor.

Ekonomi 29.01.2022, 19:16 29.01.2022, 19:36
Abone ol
Kripto parada dönen rakam dudak uçuklatıyor! Türkiye'nin son kestiği ceza devede kulak bile değil

Mâlî Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) geçtiğimiz ay kripto para borsaBinance TR'ye tarihi bir ceza kesti. Karapara aklama kurallarına uymayan borsa, bu yüzden en üst sınır olan 8 milyon TL para cezasına çarptırıldı. Fakat bu 'büyük' ceza, ne Binance yönetimini ne de borsaları etkiledi. Çünkü bu piyasada dönen para hacmini bilenler, 8 milyon liranın bu borsalar için birkaç saniyelik işlem geliri olduğunu çok iyi biliyor.

Metaverse konusunun hayatımıza balıklama daldığı 2021'in son günlerinde, devlet de bu 'kripto dünya' için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto para dünyası için bir yasa hazırladıklarını ve yakında bu konuda adım atacaklarını açıkladı. Bu açıklamayı MASAK tarafından dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance'ın Türkiye şubesine kesilen 8 milyon liralık rekor bir ceza izledi. 

TÜRKLER: CİDDİYE ALINMAYAN BÜYÜK GÜÇ

Fakat bu iki önemli adım da kripto borsasında herhangi bir etkiye neden olmadı. Türk kullanıcılar kripto para borsalarını kullanma açısından dünya sıralamasında 4., Avrupa sıralamasında ise 1. olmasına rağmen; yani kripto dünyasında Türk kullanıcıların çok büyük rolüne rağmen piyasada en küçük bir yaprak bile kıpırdamadı. 

Dünyanın başka yerlerinde Binance hakkında en ufak bir şaibe çıktığında hemen açıklama yaparak kullanıcılarını rahatlatmaya çalışan CZ, bu kez zahmet edip bir tweet bile atmadı. Çünkü Türkiye, bu tür kripto borsalar için 'vazgeçilemeyecek kadar önemli' ama 'ciddiye alınmayacak kadar başıboş ve sahipsiz.'

ÇİNLİ CZ DÜNYAYI YÖNETİYOR

İnternet dünyasında 'CZ' olarak bilinen Changpeng Zhao, 2017 yılında kurduğu 'Binance' borsasını kısa sürede dünyanın en büyük borsası haline getirdi. 2020 yılında bu borsada yapılan işlemlerin toplamı 2 trilyon dolar olarak kayda geçti. Çin doğumlu, Kanada vatandaşı olan ve Singapur'da yaşayan CZ'nin bilinen serveti 2 milyar dolar. Fakat kendi coini olan BNB (binance coin) 2020 yılında 30 dolarlardan 600 dolar seviyelerine çıktığında (20 kat artış) servetinin hangi boyutlara ulaştığı tam olarak bilinmiyor. 

Aralık ayında Binance, sadece spot piyasada günlük 15 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Binance, coin alışverişlerinde BNB kullanıcıları için yüzde 0,1 işlem komisyonu keserken, bu rakam bazı işlemlerde yüzde 3,5'e kadar yükseliyor. Yani çok kaba bir hesapla, sadece spot piyasadan Binance'ın günlük komisyon geliri 150 milyon dolar. Buna transfer ücretleri, vadeli piyasalar vs gibi diğer gelirler dahil değil. 

DEĞERİ BORSA İSTANBUL'U GEÇTİ

Binance'ın Türk kullanıcılar için açtığı ve TL ile işlem yapılabilen 'Binance TR' borsası ise günlük 200-250 milyon dolarlık işlem hacmine ulaştı. Yani tek başına Binance TR, Borsa İstanbul'un aralık sonu günlük işlem hacmini geçti. Diğer iki büyük kripto borsasının işlem hacmi de katıldığında Türkiye'de günlük yaklaşık 1 milyar dolardan fazla işlem hacmi olduğu tahmin ediliyor.

Bu kadar 'korkunç' rakamların döndüğü kripto dünyasına MASAK'ın bugün verebileceği en ağır ceza ise 8 milyon lira. Yani aralık ayının son hafta kuruna göre 750 bin dolar... Yani Çinli CZ'nin sadece spot piyasadan birkaç dakikada kazandığı 'bozukluk' kadar.

KAYNAK: GERÇEK HAYAT DERGİSİ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!