Kredi ve kredi kartı borcu olanlara müjde! Hükümet yasal takibe takılanlar için düğmeye bastı! 

Kulislerden sızan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe düşenler için yeni düzenleme detaylarını açıklayacak.

Ekonomi 30.07.2022, 12:54
Kredi ve kredi kartı borcu olanlara müjde! Hükümet yasal takibe takılanlar için düğmeye bastı! 

Hazine ve Maliye ile Adalet bakanlıklarının ortaklaşa olarak yürüttüğü çalışmalarda son aşamaya gelindi. Buna göre, kredi ve kredi kartı borcu olup da yasal takibe takılan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlayacak adımlar atılacak.

YAPILANDIRMA KONUSU GÜNDEME GELECEK

İki bakanlığın ortak hazırladığı düzenlemede, yeniden yapılandırma dahil çeşitli formüller ele alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, iki bakanlığın yaptığı ortak çalışmayla dar gelirlilerin maddi konularda yargıya taşınan sorunlarının çözümü için bir taslak çalışma hazırlandı. Bu hafta yapılan son toplantıda taslağa son şeklini verdiler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Hazine ve Maliye ile Adalet bakanlıklarınca hazırlanan çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği ilk kabine toplantısında sunulacak. Dar gelirli vatandaşları ilgilendiren düzenlemenin detaylarının, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre çalışma; Borcundan dolayı takibe düşmüş, icralık olmuş dar gelirli tüketicileri kapsayacak. Üzerinde çalışılan düzenlemeler arasında borç öteleme, yeniden yapılandırma ve takip süresinin uzatılması da var.

TAKİBE DÜŞEN KİŞİ SAYISI ARTTI

BDDK'nın sorunlu kredileri takibe atma süresi esnekliğinin tamamen uygulamadan kalkmasıyla birlikte ocakta bireysel kredi ve kart borcundan takibe düşenlerin sayısı üçe katlandı. Geçen yıl ocakta 73 bin kişi kart ve kredi borcundan takibe düşerken bu yıl sayı 222 bine çıktı. TBB Risk Merkezi verilerine göre, bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 55 artışla 30.5 milyar TL oldu. Takibe düşenlerin sayısı da yılın ilk 5 ayında 403 binden 748 bine çıktı. Takipteki krediler hariç bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda yaklaşık 1.6 milyon kişi artarak 36.1 milyon kişiye ulaştı. Borçlu kişilere ait ortalama kredi bakiyesi ise 31 bin 500 TL oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!