Kredi ödeyenlere müjde! Bankalar haksız yere kesilen tutarı faizliye size geri ödeyecek!

Mahkemeden emsal niteliğinde karar verildi. Hayat sigortasının süresi ile ilgili bildirimde bulunmayan bankayı haksız buldu. Alınan bu kararla babalarının ölümü sonrası banka kredisini ödeyen çocukları, ödedikleri tüm parayı faizi ile alma hakkı kazandı.

Ekonomi 26.01.2022, 11:20 26.01.2022, 11:26
Abone ol
Kredi ödeyenlere müjde! Bankalar haksız yere kesilen tutarı faizliye size geri ödeyecek!

Mahkeme, çekilen kredi esnasında yapılan hayat sigortasına yönelik milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren önemli bir karar verdi. Tüketici Mahkemesi, hayat sigortasının süresi ile ilgili bildirimde bulunmayan bankayı haksız buldu. Kararla, babalarının ölümü sonrası krediyi ödeyen çocukları, ödedikleri tüm parayı faizi ile alma hakkı elde etti.

Ekonomist'in haberine göre, çoğu tüketicinin farkında olmadığı bir durum, Ankara 11. Tüketici Mahkemesi'nde açılan bir dava ile gün yüzüne çıktı. Dava dosyasına göre O. E. isimli vatandaş, 30 Kasım 2012 tarihinde özel bir bankadan 67 bin 500 TL tutarında konut kredisi kullandı. Vatandaş, kredi kullanırken kendisine hayat sigortası yapıldı ve sigorta nedeniyle 699 TL'lik bedel alındı. O. E. kredi taksitlerini 5 yıla yakın aksatmadan ödedi. Ancak E. 2017'de hayatını kaybetti. Çocukları, babalarının ölümünden sonra da 2020 yılına kadar kredi taksitlerini ödemeyi sürdürdü.

ÖDEMELERİ İADE EDİN

Hürriyet'in haberine göre bu süreçte, O.E.'nin çocukları, yaptığı araştırma sonucunda, babalarının kredi çekerken kendisine hayat sigortası yaptırdığını gördü. Bankaya başvuru yaparak, kalan kredi borcundan sorumlu olmadıklarını, babalarının ölümünden sonra yapılan kredi ödemelerinin de iadesini talep etti. Bankadan gelen olumsuz yanıt üzerine O. E.'nin mirasçıları, avukatları Fırat Bilici aracılığıyla Ankara 11. Tüketici Mahkemesi'ne dava açarak, "murisinin davalı bankadan kullanmış olduğu krediden kaynaklı ödenmeyen taksitler için borçlu olunmadığının tespiti ve davacılar tarafından murisin vefatından sonra, ödenen taksitlerin tahsilini" talep etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!