banner2

Kredi kartı kullananlar dikkat! Yeni düzenleme geliyor: Faiz oranı değişiyor

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından Kredi kartı faizi yükselecek mi, kredi kartı faizi ne kadar olacak, sorularının yanıtı vatandaşlar tarafından merak edilerek araştırılıyor.

Ekonomi 25.09.2023, 01:43 25.09.2023, 02:04
Abone ol
Kredi kartı kullananlar dikkat! Yeni düzenleme geliyor: Faiz oranı değişiyor

Kredi kartı faizi yükselecek mi, kredi kartı faizi ne kadar olacak sorularının yanıtı merak edilerek araştırılırken Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, eylül ayı toplantısında politika faizini 5 puan artışla yüzde 30'a yükseltti. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında kredi kartı faizlerinde değişikliğe gidilecek. Bu durumda kredi kartı faizlerinin artması bekleniyor. Peki kredi kartı faizleri ne kadar olacak?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası 750 baz puanlık şahin faiz artışından sonra yine şahin sayılabilecek 500 baz puanlık faiz artışı yaptı. Bununla beraber faiz oranı yüzde 30’a taşındı. Yüzde 30’lar seviyesi reel faiz oranına yakın olmasa da piyasanın öngörebildiği bir faiz oranı. Ekonomistlerin genel beklentisi de faizlerin yüzde 30’a yükseltilmesiydi.

Faiz oranları bütün hayatımızı etkileyecek. Vatandaşın kredi kartından çektiği nakit avanslar, kullandığı kredi kartların gecikme faizlerinde artış yaşanacak. 3.80’ler civarında olan akdi ve gecikme faiz oranları yüzde 4’ler seviyesine gelecektir. Yıllık yüzde 50’ler seviyesinde maliyetle hem nakit avans, Kredili Mevduat Hesabı (KMH) kullanılabilecek, kredi kartı gecikmesine ilişkin faiz ödenecektir.

Tüm bunlar tüketimi kısma, ekonomiyi soğutmak için atılan adımlar. Burada güçlü bir iç tüketim var. Yüzde 139 kredi kartı kullanımında artış var. Yüzde 101’lik AVM harcamalarında artış var. İç talebin kısılarak kontrol altına alınması, enflasyonun dizginlenmesi asıl hedeftir. Burada hedeflenen şey tüketicilerin enflasyona sebep veren davranışlarının engellenmesidir.

KREDİ FAİZLERİ NASIL ETKİLENİR?

Faiz kararı kredi faizlerini de artıracaktır. İhtiyaç, taşıt, ticari kredilerde daralma olacaktır. Ticari kredileri ayırmak gerekiyor. Burada 50 bin olan faturasız kredi çekme limiti 250 bin TL’ye çıkarıldı. İşletme sahibi 250 bin TL’ye kadar fatura muafiyeti kullanıp, fatura karşılığı olmaksızın kredi kullanabilecek. Bunun üzerinde fatura karşılığı aranacak.

Şu anda taşıt kredilerinde bir sınırlama söz konusu. Bankalar taşıt kredisi vermek istemiyor. İkinci konutu alan kişiler için de burada bir sınırlama var. Bir vatandaş şu anda araç kredisi çekme istese çok yüksek aylık ödemelerle karşılaşabiliyor. Şu anda tasarruf aracı olarak taşıt almak isteyen insanlar varsa vazgeçeceklerdir. Ancak ihtiyacı olan vatandaşlar kredi çekip ihtiyaçlarını gidereceklerdir.

KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?

Şu anda kredi kartlarında taksit sınırlandırması yok. Orta Vadeli Program’da (OVP) taksit sınırlandırması yapılacağına ilişkin ifade geçmiyor. Ama buna benzer, tüketim, harcama sınırlaması şeklinde enflasyonist ortamı bitirebilmek adına bazı önlemlerin alınabileceği konuşulmuştu. Şu anda kredi kartlarında limit sınırlaması, taksit sınırlaması yok.

Limitler düşürülmedi tam aksine enflasyonist ortamdan dolayı aynı birim malı almak için daha fazla para gerektiği için bankalar kredi kartı limitlerini artırabiliyor.

MEVDUAT FAİZLERİ ARTACAK MI?

Faiz artışı sonrası mevduat faizlerinde güncelleme olacak. Şu anda KKM’ye devam ederseniz yüzde 25 faiz mevcut. KKM’den çıkarsanız yüzde 40-45 arası mevduat söz konusu. Yeni faiz artışı ile birlikte yüzde 50’lere yaklaşan bir mevduat faizi görebileceğiz bu da ciddi bir kazanç olacaktır. Vatandaşlar KKM’ye paralarını yatırmaktansa mevduata yatırmayı düşünebilir.”

Merkez Bankası'nın eylül ayı toplantısında politika faizini 5 puan artışla yüzde 30'a yükseltmesi, tüketiciler üzerinde önemli etkiler yaratacak. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi faizleri artacak: Faiz kararının ardından kredi faizleri de artacak. Bu durum, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekmeyi düşünen tüketiciler için daha yüksek aylık ödemeler anlamına geliyor.
  • Kredi kartı faizleri artacak: Kredi kartı faizleri de kredi faizleri ile paralel olarak artacak. Bu durum, kredi kartından nakit avans çekmek veya kredi kartı borcunu geciktirmek isteyen tüketiciler için daha yüksek faiz ödemeleri anlamına geliyor.
  • Tüketim azalacak: Faiz artışının en önemli etkisi, tüketimin azalmasına yol açması olacaktır. Yüksek faizler, tüketicilerin daha az harcama yapmasına neden olacak.
  • Enflasyon düşecek: Faiz artışının enflasyon üzerinde de düşürücü etkisi olması bekleniyor. Yüksek faizler, yatırımların artmasına ve üretimin artmasına yol açarak enflasyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

TÜKETİCİLERİN YAPMASI GEREKENLER

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından tüketicilerin yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi kullanımınızı azaltın: Faiz artışının ardından kredi kullanımınızı azaltmanız, bütçenizi korumanıza yardımcı olacaktır.
  • Kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyin: Kredi kartı borcunuzu düzenli ödemeniz, gecikme faizi ödemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Tüketiminizi azaltın: Yüksek faizler nedeniyle tüketiminizi azaltmanız, bütçenizi korumanıza ve enflasyondan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!