Yandex Metrica

Kredi kartı kullananlar dikkat: Faiz oranı değişiyor! 1 Ekim itibariyle güncellenecek

Kredi kartı kullananlar dikkat: Faiz oranı değişiyor! 1 Ekim itibariyle güncellenecek

Merkez Bankası, politika faizini 5 puanlık bir artışla yüzde 30 seviyesine çıkardıktan sonra, büyük bir karar alındı ve önemli değişikliklerin yapılacağı duyuruldu. Kredi kartı faizleri 1 Ekim itibariyle güncellenecek.

Ekonomi

23.01.2024, 21:28

Merkez Bankası, politika faizini 5 puan artırarak yüzde 30 seviyesine çıkardığı için kredi kartı faizlerinin yükselmesi bekleniyor. Para Politikası Kurulu, Eylül ayı toplantısında politika faizini bu önemli artışla yüzde 30'a çıkardı. Bu kararın ardından kredi kartı faizlerinde değişiklikler olacak. 

Ekonomist Muhammet Bayram, yaptığı açıklamada gecikme faizlerinin artacağını ve akdi ve gecikme faiz oranlarının yaklaşık olarak yüzde 4 seviyesine yükselmesini beklediğini belirtti.

Mert Başaran zengin olmanın formülünü açıkladı: Cebinde 500 TL'si olanlar dikkat! 2 milyon TL kazanabilirsiniz Mert Başaran zengin olmanın formülünü açıkladı: Cebinde 500 TL'si olanlar... Haberi Görüntüle

FAİZ TALEP EDİLECEK 

Kredi kartı faizleri, Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizi ile yakından ilişkili. Politika faizi, bankaların Merkez Bankası'ndan borç alırken ödedikleri faiz oranını ifade eder. Politika faizi arttığında, bankaların borçlanma maliyeti de yükselir. Bu durum, bankaların kredi verirken veya kredi kartı kullanımına izin verirken daha yüksek faiz oranları talep etmelerine yol açar.

Kredi kartı faizleri; akdi faiz ve gecikme faizi olarak iki kategoridedir. Akdi faiz, kredi kartıyla nakit avans çekme veya taksitli alışveriş yapma durumunda ödenen faizi ifade eder.

Öte yandan, gecikme faizi, kredi kartı borcunun asgari tutarının zamanında ödenmemesi halinde uygulanan cezai faizidir.

Sosyal destek ödemeleri sil baştan değişti!  Yaşlıya, engelliye, hastaya, evde yakınına bakana ne kadar ödenecek? İşte güncel tutarlar... Sosyal destek ödemeleri sil baştan değişti! Yaşlıya, engelliye, hastaya, evde... Haberi Görüntüle

FAİZLER YÜKSELECEK 

Merkez Bankası'nın politika faizini 5 puan artırması, kredi kartı faizlerinin artmasına yol açacak. 

Ekonomist Muhammet Bayram'ın açıklamasına göre, akdi ve gecikme faiz oranları yüzde 3.80'lerden yüzde 4'lere yükselecek, bu da vatandaşların kredi kartlarından çektikleri nakit avanslar ve kredi kartı kullanımları için gecikme faizlerinde artış yaşanacağını gösteriyor.

En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3 formül masada En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3... Haberi Görüntüle

1 EKİM İTİBARİ İLE GÜNCELLENECEK

Kredi kartı faizlerinin yükselmesi, vatandaşların satın alma gücünü ve tüketim harcamalarını olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca, kredi kartı borcu bulunan bireylerin borçlarını ödeme konusunda daha fazla zorlanmalarına ve borç sarmalına girmelerine neden olabilir.

Uzmanların açıklamasına göre, kart faizlerinin 1 Ekim itibariyle güncellenecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading