Yandex Metrica

Sitede Ara

Kredi kartı kullananlar dikkat! Alınan karar herkesi ilgilendiriyor: Bankalar kolları sıvadı

Kredi kartı kullananlar dikkat! Alınan karar herkesi ilgilendiriyor: Bankalar kolları sıvadı

Merkez Bankası'nın faiz oranlarında yaptığı düzenlemeler kredi kullananları da etkiliyor. Politika faizinin yüzde 50 seviyesine çıkması kredi kartı faizlerinin de yükselmesine neden oluyor.

Ekonomi

31.05.2024, 20:28

Merkez Bankası'nın politika faizinde yaptığı değişiklikler, bankaların buna göre hareket etmesine yol açıyor. Pos cihazı kullanımından alınan komisyon da faiz artışına göre artırılmış ve yüzde 3,5'a yükseltilmişti. Faizlerin yüzde 50 seviyesine gelmesi yeni bir artışın daha yapılmasını gündeme getirdi. 

Bankacılık kaynaklarından alınan bilgilere göre haziran ayında özel bankalar pos faizlerinde artışa gidecek. Bu artışın binlerce işletmenin gelirinde önemli düşüşlere sebep olması öngörülüyor. İşte bu durumdan en az zarar görmek için işletmelerin fiyat artışı yapabileceği konuşuluyor. Bunun da enflasyona yol açacağından Hazine ve Maliye ve Bakanlığının bu konuya el atabileceği belirtiliyor. 

Bu arada geçtiğimiz aylarda IBAN'la ödeme almak yasaklanmıştı. Çok büyük cezaların getirildiği bu ödeme şekli birçok işletme tarafından terk edilmiş, yerine kayıtlara geçirilebilecek ödeme şekilleri konulmuştu.

Fakat halen IBAN'la ödeme alan iş yerleri var. Harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, bunun önüne geçebilmek için ağır cezaların yanında bir de ihbar ikramiyesi sitemini getirdi.

İhlalde bulunan işletmeleri ihbar eden vatandaşlar yüzde 10 oranında ihbar ikramiyesi ödemesi alacak. 

 

Habere Tepki Ver

4

2

0

0

1

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading